PARTNER PORTALU
  • BGK

W Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju "zapomniano" o wzroście dochodów JST

  • MIW    1 marca 2017 - 15:42
W Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju "zapomniano" o wzroście dochodów JST
Za przygotowanie Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju odpowiadał wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. (fot. twitter.com)

• - Powiaty mogą być sprawnym instrumentem państwa i sprawdzonym partnerem administracji rządowej w realizacji strategii rozwoju kraju – czytamy w projekcie stanowiska Związku Powiatów Polskich dotyczącego roli powiatów w realizacji Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

• ZPP docenia przywołanie zasady partnerstwa, a także określenie rozwoju zrównoważonego terytorialnie, jako jednego z obszarów działań.

• Poważne zastrzeżenia budzi natomiast brak w zapisach Strategii zwiększenia dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego.
Dyskusja na ten temat Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju toczyć się będzie w najbliższy poniedziałek (6 marca) podczas nadzwyczajnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, które odbędzie się w Częstochowie.

Czytaj : Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przyjęta przez rząd. 2 bln zł do 2020 r.

Jak podkreślają przedstawiciele Związku, pozytywnie zaopiniował on projekt strategii w zakresie w jakim dokument dotyczy planowanych rozwiązań dla zarządzania rozwojem regionalnym i lokalnym oraz podniesienia efektywności i skuteczności działania państwa.

Rząd docenił partnerstwo i samorządy to chwalą

Przypomniano, że na pozytywną ocenę zasługuje m.in. przywołanie zasady partnerstwa (rozumianej jako szeroko zakrojone współdziałanie pomiędzy podmiotami publicznymi, prywatnymi, sektorem nauki i społeczeństwem obywatelskim na różnych etapach planowania i realizacji działań rozwojowych), która „powinna odgrywać rolę spoiwa wszelkich przewidzianych środków realizacji postanowień strategii”, a także określenie rozwoju zrównoważonego terytorialnie, jako jednego z obszarów działań.

- W powyżej wspomnianym obszarze przewidziane zostały istotne kierunki działań: wparcie dla Polski Wschodniej, wsparcie dla Śląska oraz działania o charakterze uniwersalnym, tj.: wzmacnianie współpracy samorządowej, w tym rozwój instrumentu ZIT, wprowadzenie rozwiązań zarządzania aglomeracjami i metropoliami oraz szczególnie bliskie nam tzw. zintegrowane przedsięwzięcia rozwojowe na rzecz aktywizacji miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze oraz na rzecz obszarów wiejskich, a także obszarów zmarginalizowanych – czytamy w projekcie stanowiska ZPP.

Czytaj : Miasta mówią tak Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ale nie zmianom w służbie geologicznej

Ani słowa o zwiększeniu dochodów własnych w samorządach

Na tym jednak dobre recenzje się kończą. Jak wytyka Związek wśród przewidzianych działań zabrakło zapisu o zwiększeniu dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego.

- W zapisach Strategii nie ma już mowy o zwiększeniu znaczenia „dochodów własnych w finansowaniu działalności JST w stosunku do transferów ze szczebla centralnego”, co miałoby zachęcać samorządy do bardziej racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi”- podkreślają starostowie.

ZPP przypomina, że niejednokrotnie zgłaszał propozycje prowadzące do zmiany struktury dochodów i „oczekuje ze strony Rządu poważnego rozważenia tych propozycji”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • obywatel gminy, 2017-03-02 20:37:53

    Dochody jak dochody, ale Pan Morawiecki nic nie wspomina o służebnej roli samorządów wobec obywateli, a w szczególności wskazania obligatoryjnych zadań dla powiatów wobec społeczeństwa. Dzisiaj zwykły obywatel nie odczuwa żadnej korzyści z istnienia powiatów poza traceniem czasu w ich urzędach na za...łatwianie spraw, które albo nie powinny być w gestii powiatów lub nie powinny wymagać zgody powiatowych urzędników.  rozwiń