PARTNER PORTALU
 • BGK

W szkołach jest za mało pielęgniarek

 • przegląd prasy/Rzeczpospolita    10 stycznia 2014 - 08:16
W szkołach jest za mało pielęgniarek

Zasady opieki pielęgniarskiej w placówkach oświatowych wymagają zmian.
Rzecznik praw dziecka wystąpił do ministra zdrowia z prośbą o zmianę prawa. Jego zdaniem uzależnianie norm zatrudnienia pielęgniarek w placówkach nauczania i wychowania jedynie od liczby uczniów jest niewystarczającym kryterium.

"Rzeczpospolita" alarmuje, że w skrajnych wypadkach godziny pracy pielęgniarki mogą się nie pokrywać z planem lekcji części klas. Uczniowie są więc pozbawieni opieki. Problem dotyczy przede wszystkim obszarów wiejskich, gdzie dostęp do służby zdrowia jest już i tak utrudniony.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Niewidzialny, 2014-01-12 11:33:41

  Krótko mówiąc: zorganizowali pakę i zrobili w kraju drakę,wolność niby przywrócili,a co było dobre przez reformy samo rządzących wprowadzili, którzy dorobek PRL-u zniszczyli i porządek "róbta co chceta"zaprowadzili. Naród błędy wytyka,a rząd się usprawiedliwia,że jest to demokratyczna de...centralizacyjna polityka,w której odpowiedzialny jest niewidzialny.  rozwiń
 • krzyciel, 2014-01-11 23:03:38

  Odwoływanie się do utrudnionego dostępu do służby zdrowia jako argumentu na rzecz pielęgniarek w szkołach jest bzdurny - szkoła nie może zastępować przychodni. W szkole - niezależnie od liczby uczniów - powinna być stale obecna pielęgniarka. Ona nawet nie musi mieć tam jakiegoś stałego etatu - to mo...że być pielęgniarka z pobliskiego ośrodka zdrowia, która zwyczajnie pełni w szkole dyżur. I jedna pielęgniarka w zupełności wystarczy - jeśli wystąpi jakaś masowa potrzeba udzielenia pomocy zawsze można wezwać pogotowie.  rozwiń
 • wp, 2014-01-10 09:34:19

  w szkolach jest za malo psychologow. a tam gdzie sa, pracuja na kawalkach etatu, bo wymiar etatu zalezy od ilosci uczniow - ok, ale jaka to roznica, czy uczniow jest w szkole 300 czy 310?