PARTNER PORTALU
  • BGK

W Toruniu wybrano projekty do zrealizowania z budżetu partycypacyjnego

  • PAP    14 maja 2013 - 12:31
W Toruniu wybrano projekty do zrealizowania z budżetu partycypacyjnego

Osiem projektów wybrali mieszkańcy Torunia do realizacji w ramach pilotażowej edycji budżetu partycypacyjnego. W kasie miasta na 2013 r. zarezerwowano na ten cel dwa miliony złotych.
Wybrane przez mieszkańców inwestycje to modernizacje trzech ulic, budowa dwóch placów zabaw, plenerowej siłowni, parkowej ścieżki rekreacyjnej i jednej sygnalizacji świetlnej. W głosowaniu do urzędu miasta wpłynęło ponad 3,3 tys. ankiet.

Jak oceniła skarbnik Torunia Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, umieszczenie na liście aż ośmiu z proponowanych 28 przedsięwzięć jest dużym sukcesem. „Zgodnie ze wstępnymi szacunkami wartość tych ośmiu zadań to 2 miliony i 10 tysięcy zł" - podała.

Władze miasta już zapowiedziały, że jeśli w trakcie przetargów uda się zaoszczędzić pieniądze, to zostaną one przeznaczone na inwestycje znajdujące się na liście rezerwowej. Ponieważ wszystkie propozycje są stosunkowo mało kosztowne, to - jak szacują urzędnicy - jest szansa, że dzięki temu uda się zrealizować jeszcze dwa lub trzy inne przedsięwzięcia.

Mieszkańcy Torunia wybierali spośród 28 propozycji zadań, które mogą być zrealizowane jeszcze w tym roku. Jedynym kryterium wyboru projektów była liczba uzyskanych głosów - tak więc na liście zadań do wykonania znalazły się przedsięwzięcia uszeregowane według popularności, aż do wyczerpania puli finansowej.

Zgodnie z definicją urzędu uprawniony do głosowania „torunianin", to nie tylko osoba zameldowana w tym mieście, ale także taka, która przebywa fizycznie w Toruniu przez ponad 183 dni w roku, ucząc się tu lub pracując.

Nad pilotażowym programem budżetu partycypacyjnego od początku roku pracował powołany przez prezydenta Torunia 17-osobowy zespół. W jego skład weszli przedstawiciele Rady Miasta, rad okręgów, organizacji pozarządowych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Urzędu Miasta Torunia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.