PARTNER PORTALU
  • BGK

W tych miejscowościach wydano najwięcej na ochronę brzegów

  • aw/PAP    24 maja 2017 - 16:24
W tych miejscowościach wydano najwięcej na ochronę brzegów
fot.pixabay

Blisko 33 mln zł wykorzystano w ubr. na ochronę brzegów morskich, wykonując m.in. sztuczne zasilanie plaż, budowę, remont i utrzymanie umocnień brzegów oraz ich monitoring – wylicza wiceminister gospodarki morskiej Grzegorz Witkowski.
• Posłowie komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wysłuchali informacji na temat wykonania w 2016 r. wieloletniego "Programu ochrony brzegów morskich".

• W 2016 r. w ramach programu urzędy morskie w Gdyni, Słupsku i Szczecinie zrealizowały łącznie 13 zadań - powiedział Witkowski. W budżecie na 2016 r. zaplanowano na ten cel 34 mln zł.

• Na realizację zadań w ramach programu w 2017 r. zaplanowano także 34 mln zł.

 

"W 2016 roku zrealizowano sztuczne zasilanie plaż, a także budowę, remont i utrzymanie trwałych umocnień brzegu oraz monitoring brzegów morskich za 32 mln 755 tys. zł, co stanowiło 96 proc. całej tej kwoty, co jest bardzo dobrym i zadowalającym nas wynikiem" - powiedział w środę (24 maja) w Sejmie wiceminister gospodarki morskiej Grzegorz Witkowski.

Jak poinformował, od rozpoczęcia programu w 2003 r. do końca 2016 r. zrealizowano zadania na łączną kwotę 437 mln zł, co daje wykonanie wydatków na poziomie 48 proc. Dopiero ostatnie dwa lata przyniosły przyspieszenie w wydatkowaniu pieniędzy z programu - ocenił.

Na realizację zadań w ramach programu w 2017 r. zaplanowano także 34 mln zł. - poinformował Witkowski.

"Urzędy morskie są także beneficjentami Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020. Szacowana całkowita wartość projektów planowanych do realizacji w ramach tego programu w zakresie ochrony brzegów morskich wynosi 217 mln zł" - dodał.

Jak powiedziała z kolei Anna Stelmaszczyk-Świerczyńska z Urzędu Morskiego w Gdyni w 2016 r. zrealizowano zadania za blisko 10 mln zł, z blisko 11 mln zł zaplanowanych.

Wybudowano palisadę w rejonie Piasków, wykonano dokumentację i prace przygotowawcze dla umocnienia brzegowego Kąty Rybackie-Krynica Morska od strony Zalewu Wiślanego, sztuczne zasilanie na odcinku nasadowym Władysławowo-Kuźnica i sztuczne zasilanie na odcinku Kuźnica-Jastarnia na Półwyspie Helskim i monitoring brzegów - wyliczała Stelmaszczyk-Świerczyńska.

Łączna kwota realizacji zadań z programu 2016 r. to 13,6 mln zł - poinformował Mariusz Burdukiewicz z Urzędu Morskiego w Słupsku. Jak dodał, zbudowano opaski brzegowe w Jarosławcu i Ustroniu Morskim, gdzie także zrealizowano sztuczne zasilanie plaży.

Przedstawiciel szczecińskiego urzędu morskiego Piotr Domaradzki powiedział, że z programu w ubr. zrealizowano dwa odcinki sztucznego zasilania w Mrzeżynie, budowę ostróg w Niechorzu oraz monitoring i skanowanie laserowe w ramach monitoringu brzegu morskiego i morskich wód wewnętrznych.

Witkowski powiedział także, że inwestycje realizowane w ostatnich latach przez Urząd Morski w Słupsku "pozostawiają wiele do życzenia". "Jest to dość eufemistyczne sformułowanie z mojej strony. (…) był prowadzony audyt przez ministerstwo dwukrotnie na temat tych inwestycji i są przygotowane wnioski do postępowania wyjaśniającego" - dodał Witkowski.

Posłowie zajęli się także opodatkowaniem usług realizowanych na zlecenie urzędów morskich w ramach "Programu ochrony brzegów morskich". To kontynuacja dyskusji przeprowadzonej na posiedzeniach komisji w lutym i czerwcu br. W środę posłowie i zaproszeni goście wysłuchali informacji w tej sprawie przedstawiciela ministerstwa rozwoju i finansów, ale wskazywali, że stanowisko ministerstwa nie zmieniło się w tej sprawie od poprzednich posiedzeń.

Przewodnicząca komisji Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS) powiedziała, że cały czas występują problemy z realizacją inwestycji związanych z ochroną brzegów morskich i strefy przybrzeża z uwagi na wysokość opodatkowania podatkiem od towarów i usług robót hydrotechnicznych realizowanych w ramach programu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.