PARTNER PORTALU
  • BGK

W Tychach i Skarżysku-Kamiennej ruszają pilotażowe programy wsparcia dla dłużników

  • bad    18 grudnia 2014 - 14:27
W Tychach i Skarżysku-Kamiennej ruszają pilotażowe programy wsparcia dla dłużników

Fot. Pixbay

W Polsce rośnie suma niespłacanych kredytów. Jak podnieść świadomość dłużników? Jak pokazać sposoby wyjścia z pętli zadłużenia? Odpowiedzią mogą być programy wsparcia dla dłużników. Na przykład takie jak pilotażowy program „Zaradni”. Właśnie trwa rekrutacja.
Program „Zaradni” ma być próbą bezpośredniego wsparcia dla dłużników. To wspólne przedsięwzięcie Centrum Integracji Społecznej z Tychów i Skarżyska Kamiennej oraz firmy windykacyjnej Kredyt Inkaso. Dzięki ich współpracy, osoby z nadmiernym zadłużeniem będą miały szansę uczestniczyć w sesjach warsztatowych. Pracując z trenerami dowiedzą się, jak w praktyczny sposób rozwiązać problem zadłużenia.

Czytaj też: Praca zamiast eksmisji. Sposób na czynszowy dług

Warsztaty będą też służyły budowaniu motywacji. Bo ta ostatnia jest kluczem do wejścia na drogę wychodzenia z długu. Program łączy w sobie elementy psychologii z podstawami zarządzania własnymi pieniędzmi. Dodatkowo w ramach projektu Centrum Integracji Społecznej Przeprowadzi dla wybranych osób szkolenia zawodowe sprofilowane pod potrzeby zatrudnieniowe lokalnych przedsiębiorców. To ważne, bo wielu polskim dłużnikom często towarzyszy brak pracy.

Palący problem zadłużenia

Program „Zaradni” to odpowiedź na problemy dramatycznie rosnącej grupy dłużników, którzy nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań kredytowych. W całej Polsce mówimy o 2,3 mln osób borykających się z nadmiernym zadłużeniem. To oznacza, że 10 proc. polskich gospodarstw domowych zmaga się z tym problemem. Zgodnie z lipcowymi informacjami BIG InfoMonitor, suma niespłaconych zobowiązań Polaków sięgnęła rekordowego poziomu 40 mld złotych. Na mapie dłużników prym wiodą woj. śląskie i mazowieckie.

Dłużnik zawsze sam zostaje z długiem

Piętrzące się rachunki, kolejne monity niespłaconych rat kredytowych, telefony od windykatora i komornik za drzwiami. Urzędowe pisma straszą paragrafami i odsetkami. Dla wielu dłużników, to presja nie do wytrzymania. Nie wiedzą jak z tej sytuacji wyjść. Dlatego wolą uciekać przed długami, niż stawić im czoło.

Czytaj też: Mieszkańcy będą musieli spłacić dług gminy?

Jednak dług nie znika. Powiększa się o odsetki i koszty sądowe. Dłużnik nie wie co ma zrobić, do kogo się zwrócić. Dalej pojawia się ucieczka w szarą strefę, i często kłopoty rodzinne. Prosta droga do społecznego wykluczenia.

Pilotaż w dwóch miastach

Tychy i Skarżysko Kamienna, to dwa miasta wytypowane do pilotażowej edycji programu „Zaradni”. Program przygotowany przez firmę windykacyjną Kredyt Inkaso we współpracy z Centrami Integracji Społecznej skierowany jest do tych dłużników, którzy nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań. To osoby, dla których zbyt duże długi mogą oznaczać pierwszy krok do wykluczenia społecznego. Program „Zaradni” ma pokazać, że z długiem można wygrać. Tylko trzeba wiedzieć jak.

Rekrutacja trwa

Jeszcze do 9 stycznia 2015 roku trwa rekrutacja do programu. Zostało kilka wolnych miejsc. Udział w projekcie jest całkowicie dobrowolny i nie wiąże się z żadną ukrytą formą windykacji. Program „Zaradni” ma nie tylko pomóc dłużnikom ze Skarżyska Kamiennej i Tychów, ale jest pilotażowym działaniem, którego doświadczenia mają w przyszłości pomóc w realizacji kolejnych edycji w innych regionach Polski.

Jeśli chcieliby Państwo zgłosić się do programu „Zaradni” albo uzyskać dodatkowe informacje na temat projektu lub dowiedzieć się więcej na temat nadmiernego zadłużenia, to zapraszamy na stronę zaradni.kredytinkaso.pl lub do kontaktu pod numerem 84 638 79 48. Można też zgłosić się do Centrum Integracji Tychy lub Centrum Integracji Skarżysko Kamienna.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.