PARTNER PORTALU
  • BGK

W Warszawie będzie mniej radnych aż o połowę?!

  • pap/wnp.pl    21 października 2009 - 13:30
W Warszawie będzie mniej radnych aż o połowę?!

Powstanie nowy projekt zmniejszający liczbę warszawskich radnych. Jest specjalna podkomisja. Rozwiązanie może przynieść ok. 8,5 mln zł oszczędności rocznie.
W środę sejmowa komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej powołała podkomisję, która ma przygotować nowy projekt nowelizacji ustawy oustroju Warszawy. Posłowie jednocześnie rekomendowali odrzucenie przez Sejm zgłoszonego przez posłów PiS projektu, zakładającego zmniejszenie liczby radnych stołecznych dzielnic z 408 do 203.

Przewodniczący komisji Bronisław Dutka (PSL) powiedział PAP, że nowy projekt będzie zawierał więcej rozwiązań niż projekt PiS, ale także w nim znajdzie się propozycja "odchudzenia" składu rad stołecznych dzielnic. Komisyjny projekt ma powstać przy współpracy z Państwową Komisją Wyborczą oraz resortem spraw wewnętrznych i administracji.

Jak dodał Dutka, w nowym projekcie liczba radnych w poszczególnych dzielnicach może być inna niż zakładała to propozycja PiS, jednak różnice te będą niewielkie.

Zaznaczył, że podkomisja została powołana w tym samym składzie, który rozpatrywał propozycje PiS, dzięki czemu nowy projekt powstanie najpóźniej w ciągu 2-3 miesięcy, a nowelizacja ustawy będzie mogła zostać uchwalona przez Sejm przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi.

Projekt PiS zakładał, że w skład rad dzielnic wejdzie 9 radnych w dzielnicach do 50 tys. mieszkańców i 11 - w tych, w których mieszkańców jest do 100 tys. W tych, w których jest do 200 tys. mieszkańców, miało być ich 13 oraz po jednym na każde dalsze rozpoczęte 100 tys. osób, jednak nie więcej niż czterdziestu pięciu. Takie rozwiązanie miało przynieść ok. 8,5 mln zł oszczędności rocznie.

Zastrzeżenia do projektu PiS zgłosiła m.in. PKW, która uznała, że przyjęcie go w proponowanym kształcie uniemożliwi dokonanie podziału dzielnic o liczbie mieszkańców do 50 tys. na okręgi wyborcze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.