W Warszawie duże zainteresowanie budżetem obywatelskim

Dokładnie 2236 projektów do budżetu obywatelskiego złożyli warszawiacy. Najwięcej - 333 - jest ich na Mokotowie. Najmłodsza osoba, która złożyła projekt, miała 14 lat, najstarsza - 92 lata - poinformował w poniedziałek stołeczny ratusz.
W Warszawie duże zainteresowanie budżetem obywatelskim
Projekty można było zgłaszać do 10 marca. Na ich realizację miasto przeznaczy ponad 26,2 mln zł.

Trzynaście projektów przygotowały osoby nieletnie. Dotyczyły one głównie modernizacji sal gimnastycznych i teatralnych w szkołach, organizacji przeglądu młodych talentów, biegu charytatywnego, a także budowy placu do jazdy wyczynowej na rowerze i darmowego internetu w dzielnicy.

Pod względem liczby zgłoszonych projektów, w czołówce - po Mokotowie - uplasowały się dzielnice: Praga Południe (199 projektów), Wola (193), Ochota (165) i Śródmieście (155). Najmniej projektów złożyli mieszkańcy Wesołej (42), Wilanowa (53) i Ursusa (59). Należy jednak pamiętać, że Mokotów ma ok. 225 tys. mieszkańców, Praga Południe - 182 tys., zaś Wesoła tylko 23 tys., a Wilanów - 21 tys.

W połowie marca ratusz informował, że zgłoszone projekty dotyczą przede wszystkim budowy infrastruktury komunikacyjnej, placów zabaw dla dzieci i wybiegów dla psów. Dużo jest też propozycji rewitalizacji skwerów i terenów zieleni oraz organizacji zajęć edukacyjno-sportowych dla dzieci i seniorów.

Wśród projektów zgłoszonych na Mokotowie są m.in.: uspokojenie ruchu na ul. Kazimierzowskiej, modernizacja ulicy Łowickiej, budowa parkingu przy ul. Baboszewskiej, remont i modernizacja kuchni i łazienek w przedszkolu, ale też warsztaty, których celem będzie nauka rozróżniania i zastosowania jadalnych roślin dziko rosnących, czy wakacyjne kino plenerowe na Sielcach.

Do 5 maja projekty będą weryfikowane pod względem formalnym i finansowym przez pracowników urzędów dzielnic. Kolejnym etapem będzie ponowna analiza projektów, które zostały odrzucone. Dokonają jej dzielnicowe zespoły ds. budżetu partycypacyjnego, składające się z mieszkańców, organizacji pozarządowych, radnych i urzędników.

W dniach 25 maja - 18 czerwca będą zorganizowane prezentacje i dyskusje nad projektami. Mieszkańcy będą mogli wówczas poznać każdy projekt i zdecydować, na który z nich zagłosować.

Głosowanie, w którym zostaną wybrane projekty do realizacji w 2015 r., odbędzie się w dniach 20-30 czerwca br. Każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować maksymalnie na pięć propozycji. W dzielnicach, w których zgłaszane były zarówno projekty dotyczące całej dzielnicy, jak i mniejszych obszarów (Białołęka, Ochota i Wola), będzie można głosować na 10 projektów - pięć ogólnodzielnicowych i pięć z wybranego obszaru.

Budżet obywatelski (partycypacyjny) to forma zwiększenia udziału i wpływu mieszkańców na wydatki miasta - decydują oni na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów. Łącznie do rozdysponowania przez mieszkańców w 18 stołecznych dzielnicach jest ponad 26,2 mln zł.

Kwoty zarezerwowane na projekty obywateli stanowią od 0,5 proc. do ponad 1 proc. budżetów dzielnicowych. Niektóre z dzielnic zostały podzielone dodatkowo na mniejsze rejony, co ma wspomagać ich równomierny rozwój oraz zapobiegać sytuacjom, w których wyjątkowo zmobilizowani mieszkańcy jednego osiedla zdominują głosowanie w całej dzielnicy.

Łączna kwota przeznaczona przez ratusz na realizację projektów mieszkańców, to ok. 0,18 proc. zaplanowanych na ten rok wszystkich wydatków miasta.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Rzucono ułamek procenta budżetu a teraz się szarpcie i walczcie. Temat jak zwykle zastępczy. Nie podano jaki jest ogólny budżet miasta. Wtedy okaże się,że nie 0.18% ale znacznie mniej. Hipokryzją jest fakt,że większość z zaakceptowanych inwestycji z budżetu obywatelskiego powinna być finansowana ...i wykonana w normalnym trybie z budżetu miasta. rozwiń

OBYWATEL, 2014-03-31 16:54:47 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU