PARTNER PORTALU
  • BGK

W Warszawie mniej za użytkowanie wieczyste

  • JL    12 stycznia 2016 - 07:44
W Warszawie mniej za użytkowanie wieczyste
Przyjęcie nowelizacji rozporządzenia o wycenie nieruchomości i sporządzaniu operatu szacunkowego zabezpieczy użytkowników wieczystych. Fot. Pixabay.com

Warszawa przygotowała projekt nowelizacji rozporządzenia o wycenie nieruchomości i sporządzaniu operatu szacunkowego. Dokument zawierający propozycję obniżenia opłat za użytkowanie wieczyste trafił do premier Beaty Szydło.
– Chcemy, by użytkownicy wieczyści nie byli zaskakiwani nagłymi podwyżkami opłat. To problem społeczny, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, gdzie ceny nieruchomości są najwyższe. Nasz projekt, wprowadzający mechanizm zabezpieczający, skonsultowaliśmy ze spółdzielcami, rzeczoznawcami i prawnikami zajmującymi się kwestiami użytkowania wieczystego, teraz liczymy na pozytywną i szybką decyzję rządu w tej sprawie – mówi Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

Stawka rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości zabudowanych wykorzystywanych na cele mieszkaniowe wynosi 1 proc. wartości.

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami może być zmieniana nie częściej niż raz na trzy lata. Przy aktualizacji opłaty wartość danej nieruchomości (zgodnie z obowiązującym obecnie rozporządzeniem) ustala się poprzez porównanie z cenami sprzedawanych niezabudowanych działek komercyjnych.

Prowadzi to do sztucznego zawyżenia wartości gruntu i wysokich, skokowych podwyżek opłat dla użytkowników wieczystych. Ma również negatywny wpływ na funkcjonowanie samorządów. Rośnie bowiem liczba dłużników i odwołań od wyceny składanych do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Projekt nowelizacji przygotowany przez zespół ds. regulacji stanów prawnych nieruchomości oraz wspierania i koordynowania inicjatyw spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych (powołany w 2013 r.) zakłada zmianę sposobu określania wartości tego typu nieruchomości i automatyczną 50 proc. obniżkę wyceny a tym samym opłaty za użytkowanie wieczyste. Oczywiście pod pewnymi warunkami – np. spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe przez 10 lat nie będą mogły rozebrać budynku mieszkalnego znajdującego się na użytkowanej działce.

Przyjęcie nowelizacji zabezpieczy użytkowników wieczystych, którzy wykorzystują i w dalszym ciągu zamierzają wykorzystywać nieruchomości na cele mieszkaniowe, znacznie usprawni procedurę aktualizacji opłat i zmniejszy liczbę sporów użytkowników wieczystych ze Skarbem Państwa i jednostkami samorządu terytorialnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Hubert, 2016-01-12 13:25:20

    Przecież te sztucznie zawyżone wyceny odnoszą się w równym stopniu do nieruchomości wykorzystywanych na cele mieszkaniowe jak i na działalność gospodarczą (gdzie stawka wynosi 3%) .Wysoki biurowiec sobie poradzi ,ale dla małych warsztatów usługowych te podwyżki to często wyrok śmierci .Książkowy prz...ykład jak wykańczać małe polskie firmy.  rozwiń
  • EWA, 2016-01-12 11:59:21

    jak ktos ma na przejecie nieruchomosci postkomunalnych to i musi miec na uzytkowanie - dlaczego ma sie traktowac tych co przejeli w duzej mierze nielegalnie lub przy pomocy przestepstw nie swoje nieruchomosci - ulgowo ? mieli na korupcje to musza miec teraz na oplaty ? czy nadal liczycie na najemcow..., ze okradna ich z ich emerytur przy pomocy komornikow? czy nie nalezy zauwazyc wreszcie, ze transformacja ustrojowa dala cwaniakom zabrala uprawnionym obywatelom z najmu popanstwowego ? przeciez ustawy zmieniano dla kazdego inna i wystawiano dokumenty wlasnosci oczywiscie pseuso wlasnosci - tak jak hochsztaplerzy chcieli - wiec za co jeszczeulgi - nieeeeee - protest - niech chociaz placa i to wiecej niz rozum pozwala ! tak jak nas skubia nadal !  rozwiń