PARTNER PORTALU
  • BGK

W Zielonej Górze powołano Dzielnicę Nowe Miasto

  • PAP    2 stycznia 2015 - 19:39

Pełniący obowiązki Rady Miasta Zielona Góra Adam Urbaniak podjął uchwałę o utworzeniu Dzielnicy Nowe Miasto, która objęła tereny dawnej gminy wiejskiej Zielona Góra i docelowo będzie jednostką pomocniczą miasta.
To pierwsza uchwała podjęta przez władze powiększonej Zielonej Góry.

Urbaniak poinformował PAP, że jest przygotowany statut Dzielnicy, który przez dwa tygodnie będzie poddany konsultacją społecznym, podczas których mieszkańcy mogą wyrazić opinię i zgłosić ewentualne wnioski do tego dokumentu.

Zgodnie ze statutem Dzielnica Nowe Miasto będzie miała radę liczącą 15 radnych i swój zarząd. Na jego czele ma stanąć były wójt gminy wiejskiej Mariusz Zaleski. Obecnie jest on pełnomocnikiem ds. utworzenia dzielnicy.

"Utworzenie Dzielnicy to ukłon w kierunku mieszkańców gminy wiejskiej, dla których połączenie z miastem może rodzić pewne obawy. Liczymy, że posiadając swoją reprezentację we władzach miasta będą bardziej spokojni o swoją przyszłość, a także będą mieli poczucie wpływu na losy powiększonej Zielonej Góry" - wyjaśnił Urbaniak.

Wydanie uchwały ws. utworzenia nowej dzielnicy poprzedziły przeprowadzone w grudniu ub. roku konsultacje społeczne. W gminie podczas zebrań wiejskich za takim rozwiązaniem opowiedziało się 287 osób, a 9 było przeciwnych. W mieście mieszkańcy wypełniali ankiety. Zdecydowana większość była przecina dzielnicy. Za jej powołaniem były 202 głosy przy 2052 przeciwnych.

"Wyniki konsultacji nie były dla nas zaskoczeniem. Spodziewaliśmy się, że w mieście idea utworzenia dzielnicy nie zyska poparcia, a mieszkańcy gminy w większości będą za takim rozwiązaniem" - dodał Urbaniak.

1 stycznia 2015 r. miasto Zielona Góra połączyło się z otaczającą je gminą wiejską. Tym samym Zielona Góra znacząco powiększyła swój obszar i stała się pod tym względem szóstą co do wielkości aglomeracją Polski. Połączenie obu jednostek samorządu terytorialnego oznacza koniec funkcjonowania rady gminy i wójta oraz wygaśnięcie mandatów radnych miejskich.

Do czasu wyborów, które w Zielonej Górze odbędą się prawdopodobnie 15 marca br. (projekt rozporządzenia czeka na podpis premier) władzę wykonawczą będzie sprawował obecny prezydent Janusz Kubicki, a funkcję rady - jej dotychczasowy przewodniczący Adam Urbaniak.

Zielona Góra powiększyła obszar z 58,34 km kw. do 278,79 km kw, a liczbę ludności o około 20 tys. Tym samym liczy teraz blisko 140 tys. mieszkańców.

W skład miasta weszły wszystkie sołectwa dawnej już gminy wiejskiej: Barcikowice, Drzonków, Jany, Jarogniewice, Jeleniów, Kiełpin, Krępa, Łężyca, Ługowo, Marzęcin, Nowy Kisielin, Ochla, Przylep, Racula, Stary Kisielin, Sucha, Zatonie, Zawada oraz przysiółki Barcikowiczki, Krępa Mała i Stożne.

Zgodnie z deklaracjami władz miasta, formalności związane z połączeniem mają być w jak najmniejszym stopniu odczuwalne przez mieszkańców. Nie ulegnie zmianie sieć szkół, a większość spraw mieszkańcy dotychczasowej gminy nadal będą mogli załatwić w tym samym miejscu, czyli dawnym urzędzie gminy.

Na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Zielonej Górze został opublikowany informator pt. "Zielona Góra Nowe Miasto" dla mieszkańców b. gminy wiejskiej zawierający najważniejsze informacje wynikające z połączenia miasta z gminą.

Zawiera on m.in. informacje o podatkach, sprawach komunalnych, komunikacji miejskiej, oświacie i sprawach społecznych czy rejestracji samochodów. Informator w formie broszury jest także dostarczany mieszkańcom Dzielnicy Nowe Miasto.

Do połączenia miasta na prawach powiatu Zielona Góra z gminą Zielona Góra w powiecie zielonogórskim doszło na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 29 lipca 2014 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.