PARTNER PORTALU
  • BGK

Walczą o inwestycję w Katowicach

  • wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)    29 września 2011 - 15:07
Walczą o inwestycję w Katowicach

Cztery podmioty zostały zaproszone do złożenia ofert cenowych w przetargu na budowę nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Inwestycja, której całkowity koszt jest szacowny na ok. 265 mln zł, należy do najważniejszych projektów związanych z przebudową katowickiego śródmieścia.
Na krótkiej liście znajdują się konsorcjum Hydrobudowy Polska z hiszpańskim OHL, konsorcjum Mostostalu Warszawa (zabierz głos/oceń prezydenta) z Karmar, Bouygues Batiment International oraz Acciona Infraestructuras, konsorcjum Warbudu z LTT i Przedsiębiorstwem Wielobranżowym Ebud-Przemysłówka, a także samodzielnie Polimex-Mostostal.

- Termin złożenia ofert cenowych ustalono na 26 października - poinformował Jarosław Łuczyński z wydziału inwestycji katowickiego magistratu.

W nowej siedzibie orkiestry znajdą się dwie sale koncertowe. Większa z nich, która pomieści ok. 1800 osób, została zaprojektowana według schematu „pudełko w pudełku”. Oznacza to całkowite wydzielenie wewnętrznej struktury sali od pozostałej części budynku, dzięki czemu zyska ona lepsze niż standardowe warunki akustyczne. W mniejszej zmieści się ok. 310 słuchaczy.

Obiekt ma nawiązywać do tradycji śląskiej architektury. Elewacja budynku będzie pokryta cegłą, a wzorem Nikiszowca - zabytkowego osiedla robotniczego w Katowicach - wnęki okienne zostaną pomalowane na czerwono.

Nowy gmach zostanie zbudowany w centrum Katowic (zabierz głos/oceń prezydenta) - tak jak dwa inne priorytetowe projekty katowickiego samorządu - na terenie zlikwidowanej kopalni „Katowice”, nieopodal Spodka.

Od kilku miesięcy trwa już tam budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego, którą za 169 mln zł netto wykonuje konsorcjum Budimeksu i Ferrovial Agroman. Natomiast najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu ma zostać podpisana umowa z Polimeksem-Mostostalem, który za 205 mln zł netto wybuduje Międzynarodowe Centrum Kongresowe.

Czytaj też: Muzeum Śląskie doczeka się nowej siedziby Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • TEKO, 2011-09-29 18:34:14

    Wszysko jest fajnie,miło ale dla małych firm to jak "lizanie cukierka przez szybę" ! ????