Wały powstaną szybciej

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 16-06-2010
  • drukuj
Specjalne przepisy pozwolą na szybsze załatwienie formalności związanych z budową wałów i polderów.

Projekt „O szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych” wprowadza szybką ścieżkę załatwiania formalności budowlanych dla inwestycji związanych z budowlami przeciwpowodziowymi. Chodzi m.in. o: poldery, zbiorniki retencyjne, suche zbiorniki przeciwpowodziowe, wały etc. – informuje „Rzeczpospolita”.

Autorzy projektu chcą, by było tak, jak jest przy budowie na przykład autostrad i dróg krajowych. Jedna decyzja administracyjna zastąpiłaby kilka innych. Nie trzeba by było osobno ubiegać się o podział nieruchomości, wywłaszczenie oraz o pozwolenie na budowę. Wystarczyłoby uzyskać pozwolenie na realizację inwestycji. Będzie je wydawał wojewoda w 90 dni od złożenia wniosku.

Właściciele (użytkownicy wieczyści) wywłaszczeni z nieruchomości będą mogli liczyć na odszkodowanie, ale postępowanie w ich sprawie będzie prowadzone niezależnie od postępowania o wydanie pozwolenia na inwestycję. Oznacza to, że np. budowa polderów będzie już prowadzona, a były właściciel nieruchomości będzie jeszcze czekał na decyzję w sprawie odszkodowania, a potem na jego wypłatę.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu w końcu czerwca odbędzie się pierwsze czytanie tego projektu, a także kilku innych związanych z pomocą dla osób poszkodowanych przez tegoroczną powódź – podaje „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

gó..zik z tego wyjdzie ?jak zwykle/

zobek, 2010-06-16 20:01:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU