PARTNER PORTALU
  • BGK

Wały powstaną szybciej

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    16 czerwca 2010 - 08:12

Specjalne przepisy pozwolą na szybsze załatwienie formalności związanych z budową wałów i polderów.
Projekt „O szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych” wprowadza szybką ścieżkę załatwiania formalności budowlanych dla inwestycji związanych z budowlami przeciwpowodziowymi. Chodzi m.in. o: poldery, zbiorniki retencyjne, suche zbiorniki przeciwpowodziowe, wały etc. – informuje „Rzeczpospolita”.

Autorzy projektu chcą, by było tak, jak jest przy budowie na przykład autostrad i dróg krajowych. Jedna decyzja administracyjna zastąpiłaby kilka innych. Nie trzeba by było osobno ubiegać się o podział nieruchomości, wywłaszczenie oraz o pozwolenie na budowę. Wystarczyłoby uzyskać pozwolenie na realizację inwestycji. Będzie je wydawał wojewoda w 90 dni od złożenia wniosku.

Właściciele (użytkownicy wieczyści) wywłaszczeni z nieruchomości będą mogli liczyć na odszkodowanie, ale postępowanie w ich sprawie będzie prowadzone niezależnie od postępowania o wydanie pozwolenia na inwestycję. Oznacza to, że np. budowa polderów będzie już prowadzona, a były właściciel nieruchomości będzie jeszcze czekał na decyzję w sprawie odszkodowania, a potem na jego wypłatę.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu w końcu czerwca odbędzie się pierwsze czytanie tego projektu, a także kilku innych związanych z pomocą dla osób poszkodowanych przez tegoroczną powódź – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • zobek, 2010-06-16 20:01:22

    gó..zik z tego wyjdzie ?jak zwykle/