PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-Mazurskie. Spór o władze WFOŚiGW trafi do WSA

  • PAP/AH    7 listopada 2017 - 16:31
Warmińsko-Mazurskie. Spór o władze WFOŚiGW trafi do WSA
Zmiany w sposobie powoływania władz WFOŚiGW wprowadziła nowelizacja Prawa ochrony środowiska. Fot. Shutterstock

Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zapowiedział skierowanie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję wojewody w sprawie powołania nowych władz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
• Zmiany w sposobie powoływania władz WFOŚiGW wprowadziła nowelizacja Prawa ochrony środowiska.

• Nowelizacja daje więcej władzy ministrowi środowiska, z czym nie mogą się pogodzić samorządowcy.

• W Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego rządzi koalicja PSL-PO, w opozycji pozostają PiS i SLD.

prawopodjął we wtorek uchwałę w sprawie skierowania skargi do WSA.

Biuro prasowe urzędu marszałkowskiego w komunikacie podkreśliło, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest samorządową osobą prawną. Jak zaznaczono, decyzję wojewody "należy zatem ocenić jako próbę odebrania Samorządowi Województwa wpływu na kreowanie polityki regionalnej, w tym wypadku na jednostkę, która z definicji jest samorządowa".

W poniedziałek wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki powołał Jarosława Bogusza na prezesa Zarządu WFOŚiGW w Olsztynie. Jednocześnie na stanowisko wiceprezesa Zarządu WFOŚiGW wojewoda powołał Grzegorza Nieszczerzewskiego.

Rzeczniczka wojewody Bożenna Ulewicz, w komunikacie napisała, że 18 października wojewoda zwrócił się do Zarządu Województwa z wnioskiem o powołanie z dniem 30 października tych osób, których kandydatury zostały uzgodnione z Ministrem Środowiska.

Zarząd Województwa 25 października powołał wprawdzie Jarosława Bogusza i Grzegorza Nieszczerzewskiego na stanowiska prezesa i wiceprezesa WFOŚiGW, jednak na termin objęcia funkcji wskazał na 15 stycznia 2018 r.

Ponieważ w opinii Wojewody, Zarząd Województwa nie wykonał w pełni dyspozycji wynikającej ze znowelizowanego Prawa ochrony środowiska, konieczne było niezwłoczne podjęcie decyzji i wykorzystanie ustawowych uprawnień Wojewody poprzez powołanie Prezesa i Wiceprezesa Zarządu WFOŚiGW w Olsztynie z dniem 6 listopada - wyjaśniła Ulewicz.

Przypomnijmy, że Sejm przyjął w nocy z 23 na 24 marca nowelizację Prawa ochrony środowiska. Zakłada ona zwiększenie roli ministra środowiska w powoływaniu członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy środowiska, a także zmniejszenie ich liczby.

Z kolei biuro prasowe urzędu marszałkowskiego w komunikacie podało, że uchwała podjęta przez Zarząd w tej sprawie 25 października odpowiada w pełni przepisom powszechnie obowiązującego prawa i nie wystąpiły wystarczające podstawy do stwierdzenia jej nieważności przez wojewodę warmińsko-mazurskiego.

"Zatem stwierdzenie, iż Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego nie wykonał obowiązków wynikających z przepisów ustawy zmieniającej ustawę - Prawo ochrony środowiska jest przedwczesne, a wręcz nieuprawnione" - czytamy w komunikacie.

Ustalając w uchwale datę przejęcia stanowiska przez nowego prezesa i zastępcę prezesa WFOŚiGW, Zarząd Województwa kierował się obiektywnymi przesłankami, tj.: potrzebą dokonania podsumowania roku budżetowego wraz ze sprawozdaniem z działalności za mijający rok przez obecne władze tej instytucji. Sytuacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie jest stabilna i nie wymaga podejmowania natychmiastowych decyzji - podało biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.

Jak zaznaczono, w zaistniałych okolicznościach za niezbędne należało uznać rozstrzygnięcie zaistniałego pomiędzy Zarządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego a Wojewodą Warmińsko-Mazurskim sporu, co do interpretacji przepisów ustawy z dnia 15 września 2017 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

W Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego rządzi koalicja PSL-PO, w opozycji pozostają PiS i SLD. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.