Warszawa apeluje o przywrócenie samorząd kontroli nad wycinką

• Stołeczny ratusz przekaże do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, który zakłada przywrócenie kontroli przez samorząd nad zezwoleniami przeprowadzenia wycinki drzew na terenach prywatnych - poinformował  wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.
• Chcemy zaapelować do posłów o wniesienie projektu - dodał.
Warszawa apeluje o przywrócenie samorząd kontroli nad wycinką
Briefing prasowy dotyczący proponowanych przez Warszawę zmian w ustawie o ochronie przyrody (fot. um.warszawa.pl/R.Motyl)

Od pierwszego stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi, właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS. Przepisy ustawy budzą społeczne protesty.

W sobotę (18 lutego) zostały wycięte drzewa przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście. Teren przed urzędem jest prywatny. Urząd Dzielnicy zapewnił w sobotę na Facebooku, że nie miał z wycinką nic wspólnego i "jest zbulwersowany, zarówno rozmiarem, jak i sposobem jej przeprowadzenia". Wycinkę skrytykowało m.in. stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze" oraz Partia Razem.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski podkreślił, że nieprzypadkowo na miejsce wtorkowej (21 luty) konferencji został wybrany róg ulicy Wiejskiej i Matejki w Warszawie, ponieważ to w Sejmie 16 grudnia zapadła decyzja o zmianie przepisów dot. wycinki drzew oraz to w tym miejscu znajduje się kilka prywatnych działek, na których kolejne drzewa mogą zostać wycięte.

Czytaj też: Kaczyński: Przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach będą zmienione

"Chcemy zaapelować do posłów, bo czas liczymy już nie w tygodniach i miesiącach, ale w drzewach, które padają w Warszawie bez żadnej kontroli, o wniesienie projektu, który przygotowaliśmy" - podkreślił.

Poinformował, że w ciągu dwóch dni do Sejmu trafi przygotowany przez ratusz projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, który zakłada przywrócenie kontroli przez samorząd nad zezwoleniami przeprowadzenia wycinki drzew wydawanymi dla nieruchomości prywatnych.

Zgodnie z projektem osoby prywatne, które miałyby przeprowadzać wycinkę na cele niezwiązane z działalnością gospodarcza nie byłyby objęte opłatami za wycinkę. Koszty te, dodał Olszewski, miałyby ponosić podmioty publiczne lub właściciele działek, którzy mieliby przeprowadzać wycinkę na cele gospodarcze. "Chcemy, żeby to samorząd lokalny decydował o tym, jakie drzewa są przez niego kwalifikowane do wycinki, na podstawie swojej uchwały" - dodał wiceprezydent.

Według projektu to minister środowiska określałby minimalne stawki opłat za usunięcie drzew i krzewów, ale jednocześnie rada miasta mogłaby zdecydować o podniesieniu tych stawek.

Olszewski pytany, w jakim trybie zostanie złożony projekt podkreślił, że stołeczny ratusz, nie mając inicjatywy ustawodawczej, musi liczyć na przychylność grupy posłów. "Projektem zainteresowała się już senacka komisja ds. środowiska, więc zakładam, że trafi to również na komisję" - dodał.

Wiceprezydent odniósł się do słów prezesa PiS Jarosław Kaczyńskiego, który w poniedziałek na spotkaniu z warszawskimi i podwarszawskimi strukturami partii miał skrytykować Ministerstwo Środowiska za przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach. Miał też stwierdzić - jak powiedział warszawski polityk partii - "że widać w tym prawie lobbing".

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

To dlaczego ten samorząd sprywatyzował i reprywatyzował pół Warszawy wraz z parkami i nie uchwalił planu przestrzennego zagospodarowania ( tam gdzie sa parki)? Dlaczego miasto nie nabywa gruntów i nie zakłada parków i zadrzewień - to jest zadanie własne miasta? Aparatczycy, swoim komunistycznym zw...yczajem, chcą rządzić czyimś nie swoim. Natomiast peowcy posłowie niech się rozlicza ze szkód, które wyrzadzająąspołeczeństwu polskiemu. rozwiń

hipokryzja, 2017-02-21 13:13:03 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU