PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa będzie kręcić z Nextbike

  • AT    23 kwietnia 2012 - 15:12
Warszawa będzie kręcić z Nextbike

ZTM w Wraszawie rozstrzygnął przetarg i wybrał operatora Warszawskiego Roweru Publicznego. Za uruchomienie systemu bezobsługowych wypożyczalni jednośladów będzie odpowiadało konsorcjum: Nextbike Polska Sp. z o.o., Nextbike GmbH i Mifa Mitteldeutsche Fahrradwerke AG. Umowa z wykonawcą zostanie podpisana na początku maja i będzie obowiązywała do końca listopada 2016 roku.
Uruchomieniem oraz zarządzaniem i kompleksową eksploatacją systemu Warszawski Rower Publiczny (WRP) były zainteresowane dwie firmy – konsorcjum Nextbike Polska sp. z o.o., Nextbike GMBH i Mifa Mitteldeutsche Fahrradwerke AG oraz firma Parxis sp. z o.o. Komisja po przeanalizowaniu ofert (jedynym kryterium w przetargu nieograniczonym była cena) wybrała ofertę konsorcjum z firmą NextBike na czele, której rowery jeżdżą już w wielu miastach w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, w Auckland w Nowej Zelandii oraz na warszawskim Bemowie.

Wykonawca w ramach umowy najpóźniej w sierpniu br. uruchomi 55 stacji rowerowych z 1000 rowerów zlokalizowanych na Bielanach, Ursynowie oraz w ścisłym centrum miasta. Modułowe stojaki staną przy stacjach metra i ważnych węzłach komunikacyjnych oraz w pobliżu kampusów uczelnianych. Rowery będą dostępne dla użytkowników do 30 listopada, po czym znikną na zimę. Ponownie pojawią się na ulicach w marcu  2013 roku i będzie ich dwa razy więcej. Łącznie od 2013 roku na terenie stolicy będzie już działało 125 stacji rowerowych na 2100 rowerów. Umowa na kwotę ok. 19 mln zł brutto będzie obowiązywała do końca listopada 2016 roku.

System „Warszawski Rower Publiczny” ma zachęcić warszawiaków do korzystania z rowerów w codziennych podróżach (na niewielkich odległościach) do pracy i szkoły, popularnych miejsc rozrywki i rekreacji. Aby z niego skorzystać należy zarejestrować się w systemie i dokonać przedpłaty. Zgodnie z zatwierdzoną przez miejskich radnych taryfą 20- minutowe wypożyczenie będzie bezpłatne, kolejne 40 minut będzie kosztowało zaledwie złotówkę. Za drugą i trzecią godzinę korzystania z roweru użytkownik zapłaci odpowiednio 3 i 5 zł. Każda następna godzina wypożyczenia będzie kosztowała 7 zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.