PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa, budżet obywatelski: Magistrat wysłuchał postulatów mieszkańców

  • MN    5 października 2016 - 14:33
Warszawa, budżet obywatelski: Magistrat wysłuchał postulatów mieszkańców
W czwartek (6 października) odbędą się spotkania we wszystkich dzielnicach Warszawy. (fot. pixabay)

• W czwartek (6 października) rusza kolejna edycja stołecznego budżetu partycypacyjnego.
• W czerwcu 2017 roku odbędzie się głosowanie na projekty.
• Ponad 60 mln zł – to kwota przekazana do dyspozycji mieszkańców.
W czwartek (6 października) o godz. 17:30 we wszystkich dzielnicach Warszawy odbędą się spotkania, na których przedstawione zostaną zasady nowej edycji, plany i priorytety rozwojowe dzielnicy, a także odbędą się nabory do dzielnicowych zespołów ds. budżetu partycypacyjnego.

Mieszkańcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy chcieliby pracować w takim zespole i mieć wpływ na kształt budżetu partycypacyjnego w swojej dzielnicy, powinni przyjść na spotkanie i zgłosić swoją kandydaturę do zespołu.

Magistrat wysłuchał uwag mieszkańców

Na podstawie uwag zgłaszanych przez mieszkańców nastąpiło kilka zmian w zasadach stołecznego budżetu obywatelskiego.

Wydłużono etap głosowania, tak aby mieszkańcy mieli więcej czasu na zapoznanie się z projektami i wybranie tych najbardziej potrzebnych. Ponadto, definicja ogólnodostępności w każdej dzielnicy będzie znana przed etapem składania projektów - każdy zespół ds. budżetu partycypacyjnego, uwzględniając rekomendacje rady ds. budżetu partycypacyjnego, ustali ją do 23 listopada. Na podstawie tej definicji weryfikowana będzie ogólnodostępność projektów.

Będą zmiany

Nie będzie już potrzeby podawania numeru PESEL na listach poparcia projektu. Ponadto etap dyskusji o projektach zostanie włączony do etapu weryfikacji. Przed spotkaniami dyskusyjnymi pracownicy urzędu będą wstępnie weryfikować projekty i na spotkaniach przekazywać informacje o proponowanych zmianach w omawianych projektach.

Magistrat wprowadza także konieczność zachowania oryginału listy poparcia do każdego projektu w przypadku składania projektu elektronicznie do dnia ogłoszenia wyników głosowania (i okazania w razie wezwania przez urząd dzielnicy lub jednostkę weryfikujące projekt).

Następuje też zmiana formuły procedury odwołań od wyników weryfikacji. Autor projektu lub jego przedstawiciel prezentuje wniosek o ponowną weryfikację na posiedzeniu zespołu. Dodatkowo w tym spotkaniu będzie uczestniczył także pracownik, który przeprowadzał weryfikacje szczegółową oraz członek zarządu dzielnicy.

Na koniec pojawi się konieczność uzyskania przez projekty przynajmniej 10 proc. głosów ważnych, oddanych w danym obszarze terytorialnym. Nawet jeżeli pozostaną środki finansowe, które pozwoliłyby na jego realizację.

Realizacja projektów w aplikacji Warszawa 19115

Dzięki zmianom wprowadzonym w miejskiej aplikacji mobilnej Warszawa 19115, warszawiacy mogą łatwo sprawdzić stan realizacji projektów.

Poprzez zakładkę Budżet Partycypacyjny, można na mapie sprawdzić projekty, które powstały w danej okolicy. Dodatkowo w trakcie zgłaszania projektów, dyskusji lub głosowania będzie można bezpośrednio włączyć się w decydowanie o budżecie miasta.

Aktualnie z pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego zrealizowanych zostało 315 projektów (94 proc.) spośród 336 wybranych do realizacji. W drugiej edycji zostało zrealizowanych już 51 proc. projektów (334 z 644 wybranych do realizacji).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.