PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa chce ograniczyć sprzedaż alkoholu

  • AT    25 czerwca 2015 - 12:58
Warszawa chce ograniczyć sprzedaż alkoholu

Projekt zakłada zmniejszenie o 150 ustalonej liczby miejsc sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (fot.flickr.com/ BetterBizIdeas)

Władze chcą ograniczenia sprzedaży alkoholu na terenie Warszawy. Na sesji rady miasta zaprezentowane zostaną dwie uchwały w tej sprawie.
- Zgodnie z postulatami mieszkańców, proponujemy zmiany ograniczające możliwość sprzedaży alkoholu na terenie Warszawy. Zmniejszenie liczby punktów sprzedaży i wydłużenie drogi m.in. od przedszkoli i szkół to część nowych zasad dla sprzedawców alkoholu w stolicy - podaje Hanna Gronkiewicz-Waltz na swoim profilu na facebooku.

Jak wyjaśnia działania te są efektem cyklu debat z mieszkańcami, dotyczących bezpieczeństwa w Warszawie, które organizowane były w stołecznych dzielnicach.

Czytaj też: Burmistrz Śródmieścia cofa pozwolenia na sprzedaż alkoholu

- Wiele osób zgłaszało zakłócenia porządku publicznego i dewastacje przez osoby spożywające alkohol, zbyt duże zagęszczenie punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz zbyt bliskie ich umieszczenie przy szkołach czy placówkach leczących uzależnienia. Na dzisiejszej sesji rady miasta Warszawy zaprezentowane zostaną dwie uchwały zmieniające możliwość sprzedaży alkoholu w stolicy - informuje prezydent Warszawy.

Większa odległość szkół i przedszkoli od sklepów z alkoholem

Projekt uchwały w sprawie ustalenia zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych wprowadza następujące zmiany:

* wydłużona zostaje minimalna odległość usytuowania sklepu sprzedającego alkohol z 50 do 100 metrów od obiektów „chronionych”, czyli m.in. przedszkoli i szkół. Jednocześnie odległość 50 m od obiektu chronionego zostaje zachowana dla lokali gastronomicznych, czyli punktów sprzedaży napojów alkoholowych do spożycia w miejscu sprzedaży, w tym samodzielnych, wygrodzonych ogródkach gastronomicznych.

* rozszerzona zostaje lista obiektów chronionych o żłobki, kluby dziecięce, placówki wsparcia dziennego i poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Dotychczas na liście były przedszkola, szkoły, bursy, internaty, młodzieżowe ośrodki wychowawcze i ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, oddziały terapii uzależnień i leczenia alkoholowych zespołów abstynenckich, Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych, świątyń, kaplic, obiektu wojskowego, na terenie którego znajdują się wspólne kwatery stałe, przeznaczone do zakwaterowania zbiorowego żołnierzy.

* zmieniony zostaje sposób pomiaru drogi od obiektu chronionego do punktu sprzedaży alkoholu dla przedszkoli, szkół. Zamiast od najbliższego wejścia ogólnodostępnego, droga liczona będzie od granicy, czyli np. od ogrodzenia przedszkola lub szkoły. Odległość nadal mierzona będzie najkrótszą drogą dojścia z zachowaniem przepisów o ruchu drogowym.

Zmniejszy się liczby punktów sprzedaży alkoholu

Drugi projekt w tej sprawie zakłada zmniejszenie o 150 ustalonej liczby miejsc sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, tj. z 3100 do 2950 punktów na terenie miasta.

- Jest to pierwszy krok ograniczający liczbę sklepów sprzedających alkohol. Sukcesywnie miasto chce wprowadzić maksymalną liczbę 2500 takich miejsc. Jednocześnie ustalony limit miejsc sprzedających napoje alkoholowe do spożycia na miejscu, jak np. bary, kawiarnie, restauracje, nie ulegnie zmniejszeniu i pozostanie na obecnym poziomie 2440 miejsc. Realnie takich punktów jest mniej na terenie Warszawy - informuje stołeczny ratusz.

Projekty uchwał zostaną poddane głosowaniu podczas sesji rady miasta w czwartek 25 czerwca 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2015-06-26 00:19:37

    Światowe opinie Wciąż na trwogę biją, Że Polacy ciągle Strasznie dużo piją.