PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa czeka na zgłoszenia do rady ws. budżetu partycypacyjnego

  • PAP    4 października 2013 - 17:03
Warszawa czeka na zgłoszenia do rady ws. budżetu partycypacyjnego

Do 11 października można zgłaszać się do rady ws. budżetu partycypacyjnego działającej przy prezydencie Warszawy - poinformował w piątek stołeczny ratusz. Władze miasta chcą, by od 2015 r. o wydatkowaniu części budżetu decydowali mieszkańcy; chodzi o 20-40 mln zł.
Tworzenie budżetu partycypacyjnego to proces, w trakcie którego mieszkańcy mogą zdecydować, na co przeznaczyć część funduszy dzielnicy lub miasta. W pierwszym etapie warszawiacy będą mogli zgłaszać swoje propozycje zadań i projektów. Następnie, przedstawione pomysły będą poddawane głosowaniu wśród mieszkańców.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała podczas spotkania z mieszkańcami w poniedziałek, że budżet partycypacyjny zacząłby obowiązywać w Warszawie w 2015 r. Dodała, że byłoby to od ok. 20 mln do 40 mln zł (budżet miasta w 2013 r. to ok. 13 mld zł).

Czytaj też: Warszawa wprowadza budżet obywatelski

Zadaniem rady przy prezydencie Warszawy będzie opiniowanie realizacji budżetu partycypacyjnego w Warszawie i jej dzielnicach, recenzowanie już przygotowanych rozwiązań oraz promowanie idei współtworzenia budżetów wraz z mieszkańcami. Członkami rady zostaną eksperci wyłonieni spośród kandydatur teoretyków i praktyków budżetu partycypacyjnego - zapowiada ratusz. Nabór trwa do 11 października.

Mieszkańcy i organizacje pozarządowe mogą się również zgłaszać do udziału w dzielnicowych zespołach współdecydujących o wydatkach miasta - w niektórych dzielnicach tylko do niedzieli (6 października). Ich zadaniem będzie wypracowywanie zasad budżetu partycypacyjnego na 2015 rok w poszczególnych rejonach miasta, a następnie promowanie, monitorowanie i wspieranie wydatkowania środków przeznaczonych na ten cel.

W skład zespołów wejdą mieszkańcy, organizacje pozarządowe, radni dzielnic, członkowie rad osiedli oraz urzędnicy. Do grupy może zgłosić się mieszkaniec dzielnicy lub organizacja pozarządowa (po jednym przedstawicielu z organizacji) działająca na jej obszarze.

Szczegółowych informacji dotyczących naboru oraz terminów składania zgłoszeń należy szukać na stronach urzędów dzielnic.

Aplikacje do rady można składać zarówno bezpośrednio w Centrum Komunikacji Społecznej, ul. Senatorska 27 (I p. pok. 109) lub drogą elektroniczną na adres: konsultacje@um.warszawa.pl. Dokumenty muszą być podpisane.

Idea budżetu obywatelskiego polega na zwiększeniu udziału i wpływu obywateli na finanse miasta; część pieniędzy budżetu miejskiego zarezerwowana jest na realizację projektów mieszkańców miasta, np. budowę placów zabaw czy remonty chodników. Takie rozwiązania ma już m.in. Sopot, Poznań, Elbląg. Warszawa nie ma na razie budżetu obywatelskiego; pilotażowo prowadzono go w Domu Kultury Śródmieście; mieszkańcy zdecydowali o podziale środków programowych w wysokości 600 tys. zł.

Budżet partycypacyjny od wielu lat stosowany jest w wielu krajach Europy Zachodniej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.