PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa, dekret Bieruta: Samorząd dostanie pieniądze na odszkodowania?

  • PAP/AT    19 kwietnia 2016 - 18:24
Warszawa, dekret Bieruta: Samorząd dostanie pieniądze na odszkodowania?

Dawid Jackiewicz nie wyklucza wypłaty 200 mln zł na odszkodowania (fot.msp.gov.pl)

• Szef MSP Dawid Jackiewicz nie wyklucza wypłaty 200 mln zł ze strony Skarbu Państwa na rzecz samorządu Warszawy na odszkodowania za dekret Bieruta.
• Zastrzega jednak, że miasto musi przedstawić szczegółowe uzasadnienie w tej sprawie.
"Ta sprawa jest cały czas procedowana. Wszelkiego rodzaju naciski będące podyktowane względami politycznymi - w tym przypadku tak traktuję wolę czy głos wyrażoną przez Sejmik Województwa Mazowieckiego - nie mogą być traktowane jako element, który przesądzi o rozstrzygnięciu tej sprawy" - powiedział we wtorek (19 kwietnia) szef MSP.

"Mówimy o kwocie 200 mln zł, której wypłacenie ze strony Skarbu Państwa na rzecz samorządu miasta Warszawy musi być podyktowane odpowiednimi warunkami, czy musi być oparte o odpowiednie warunki" - zaznaczył minister skarbu.

Ocenił, że miasto musi przedstawić szczegółowe uzasadnienie dotyczące m.in. wysokości tej kwoty, a także realizowanych dotychczas wypłat. "Jeśli ta sprawa zostanie poważnie potraktowana przez Warszawę, przez władze samorządowe Warszawy, wówczas dopuszczamy możliwość zmiany, na razie bardzo wstępnej (...) decyzji, ale to nie jest jeszcze dzisiaj przesądzone. Chcemy, aby miasto stołeczne traktowało tę kwestię w sposób poważny. Wiele miast w Polsce jest w takiej samej sytuacji, w której potrzebuje wsparcia finansowego na zaspokajanie roszczeń reprywatyzacyjnych. Nie będziemy w sposób uprzywilejowany traktować Warszawy. Ostateczne rozstrzygnięcie tej sprawy jeszcze przed nami" - tłumaczył szef MSP.

W poniedziałek radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego zaapelowali do premier Beaty Szydło o odblokowanie zaplanowanej na 2016 r. wypłaty 200 mln zł na odszkodowania za dekret Bieruta. W poniedziałek przyjęli w tej sprawie uchwałę.

1 stycznia 2014 r. weszła w życie nowela ustawy komercjalizacji i prywatyzacji. Na jej podstawie w latach 2014-2016 miała zostać udzielona m.st. Warszawa dotacja celowa ze środków Funduszu Reprywatyzacji w kwocie do 200 mln zł rocznie, tj. łącznie do 600 mln zł, z przeznaczeniem na dofinansowanie wypłaty odszkodowań za nieruchomości przyjęte na podstawie dekretu z 26 października 1945 r.

W lutym br. do Urzędu m.st. Warszawy wpłynęła decyzja Ministra Skarbu Państwa o zablokowaniu wypłaty dotacji w 2016 r. "Sejmik Województwa Mazowieckiego zdecydowanie sprzeciwia się decyzji podjętej przez Ministra Skarbu Państwa o zablokowaniu wypłaty dotacji przeznaczonej wcześniej przez Parlament RP zaplanowanej w budżecie państwa na rok 2016" - podkreślono w uchwale.

Jak dodano, w związku z rosnącą z roku na rok liczbą zasądzonych prawomocnymi wyrokami odszkodowań, "Miasto Stołeczne Warszawa nie jest w stanie samo udźwignąć kosztów wypłat należnych odszkodowań bez pomocy ze strony państwa". "Sejmik Województwa Mazowieckiego apeluje do Pani Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło o odblokowanie zaplanowanej na rok 2016 wypłaty dotacji celowej przeznaczonej na dofinansowanie wypłaty ww. odszkodowań, która to wypłata pochodzi ze środków Funduszu Reprywatyzacji w kwocie 200 mln zł" - czytamy w uchwale sejmiku.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.