Warszawa niezaintersowana stadionem Skry?

W przyjętym w ubiegłym tygodniu budżecie Warszawy na 2015 rok nie zapisano żadnych wydatków na stadion Skry.
Warszawa niezaintersowana stadionem Skry?
Nowy stadion lekkoatletyczny w tym miejscu? Jeszcze długo nie (fot.youtube)

Stadion niszczeje, a urzędnicy nie są zainteresowani dalszym losem obiektu. Od lat skutecznie uniemożliwiają rewitalizację terenu i starają się odebrać grunty konsorcjum zaangażowanemu w odbudowę nieruchomości.

Jeszcze w styczniu 2014 roku były wiceprezydent Warszawy Jarosław Dąbrowski obiecywał, że na terenie Skry w ciągu pięciu lat powstanie nowoczesny stadion lekkoatletyczny. Jednak w tym roku Miasto nie przeznaczyło na ten cel żadnych środków. Tymczasem Warszawa już kilka lat temu mogła mieć nowoczesny stadion lekkoatletyczny.

Zamiast tego, w najbliższych tygodniach Sąd Najwyższy zadecyduje o tym, czy Global Partners Investment Found spółka, która zainwestowała już w Skrę ponad 70 mln zł, straci działkę. Odrzucenie skargi sprawi, że teren wróci do Miasta, a Skra przez kolejne miesiące nie dostanie środków na inwestycje.

- Przeznaczyliśmy na Skrę już 20 mln euro i wciąż chcemy zainwestować w nieruchomość, jednak uniemożliwia to postawa miasta. Teraz czekamy na decyzję sądu – mówi Michael Holland, przedstawiciel Global Partners Investment Found.

Global Partners Investment Found stara zainwestować w tereny od 2006 roku, kiedy zakupił prawo użytkowania wieczystego do 12 ha terenu wokół stadionu położonego u zbiegu ulic Wawelskiej i Żwirki i Wigury.

Spłacił również dług stadionu, w wysokości ponad 20 mln zł i doprowadził do umorzenia postępowań egzekucyjnych, prowadzonych przeciwko klubowi. Inwestor wraz z klubem zamierzał rewitalizować teren i wybudować m.in. nowoczesny stadion lekkoatletyczny. RKS Skra wraz z GPIF podjęły negocjacje w sprawie przyjęcia ogólnej koncepcji zagospodarowania terenu.

- W 2006 roku terenu nie obejmował plan zagospodarowania przestrzennego, nad którym jednak trwały prace. Już wtedy wyszliśmy z inicjatywą i przygotowaliśmy projekt bardzo nowoczesnego kompleksu sportowo-rekreacyjno-komercyjnego. Przedstawiliśmy wstępną koncepcję i chcieliśmy dalej współpracować nad jej kształtem. Niestety Miasto nie było zainteresowane podjęciem rozmów – mówi przedstawiciel inwestora.

Przedstawiciele Miasta odrzucali, w 2008 i 2009 roku, kolejne wnioski inwestora o przedłużenie użytkowania wieczystego.

Jednocześnie swoim decyzjami doprowadzili do coraz gorszego stanu terenów. Planowany remont basenów nie doszedł do skutku z powodu negatywnej decyzji urzędników.

Miasto bezprawnie, co potwierdziło Samorządowe Kolegium Odwoławcze, odmówiło spółce wydania warunków zabudowy. Mimo to Global Partners Investment Found dalej inwestowało w teren. Spółka zatrudniła dwa renomowane biura architektoniczne do opracowania koncepcji zagospodarowania Skry. W latach 2009-2011 spółka przeprowadziła gruntowny remont bieżni lekkoatletycznej na stadionie.

Cały artykuł czytaj na Properydesign.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU