PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa niezaintersowana stadionem Skry?

  • PropertyDesign.pl    26 stycznia 2015 - 09:32
Warszawa niezaintersowana stadionem Skry?
Nowy stadion lekkoatletyczny w tym miejscu? Jeszcze długo nie (fot.youtube)

W przyjętym w ubiegłym tygodniu budżecie Warszawy na 2015 rok nie zapisano żadnych wydatków na stadion Skry.
Stadion niszczeje, a urzędnicy nie są zainteresowani dalszym losem obiektu. Od lat skutecznie uniemożliwiają rewitalizację terenu i starają się odebrać grunty konsorcjum zaangażowanemu w odbudowę nieruchomości.

Jeszcze w styczniu 2014 roku były wiceprezydent Warszawy Jarosław Dąbrowski obiecywał, że na terenie Skry w ciągu pięciu lat powstanie nowoczesny stadion lekkoatletyczny. Jednak w tym roku Miasto nie przeznaczyło na ten cel żadnych środków. Tymczasem Warszawa już kilka lat temu mogła mieć nowoczesny stadion lekkoatletyczny.

Zamiast tego, w najbliższych tygodniach Sąd Najwyższy zadecyduje o tym, czy Global Partners Investment Found spółka, która zainwestowała już w Skrę ponad 70 mln zł, straci działkę. Odrzucenie skargi sprawi, że teren wróci do Miasta, a Skra przez kolejne miesiące nie dostanie środków na inwestycje.

- Przeznaczyliśmy na Skrę już 20 mln euro i wciąż chcemy zainwestować w nieruchomość, jednak uniemożliwia to postawa miasta. Teraz czekamy na decyzję sądu – mówi Michael Holland, przedstawiciel Global Partners Investment Found.

Global Partners Investment Found stara zainwestować w tereny od 2006 roku, kiedy zakupił prawo użytkowania wieczystego do 12 ha terenu wokół stadionu położonego u zbiegu ulic Wawelskiej i Żwirki i Wigury.

Spłacił również dług stadionu, w wysokości ponad 20 mln zł i doprowadził do umorzenia postępowań egzekucyjnych, prowadzonych przeciwko klubowi. Inwestor wraz z klubem zamierzał rewitalizować teren i wybudować m.in. nowoczesny stadion lekkoatletyczny. RKS Skra wraz z GPIF podjęły negocjacje w sprawie przyjęcia ogólnej koncepcji zagospodarowania terenu.

- W 2006 roku terenu nie obejmował plan zagospodarowania przestrzennego, nad którym jednak trwały prace. Już wtedy wyszliśmy z inicjatywą i przygotowaliśmy projekt bardzo nowoczesnego kompleksu sportowo-rekreacyjno-komercyjnego. Przedstawiliśmy wstępną koncepcję i chcieliśmy dalej współpracować nad jej kształtem. Niestety Miasto nie było zainteresowane podjęciem rozmów – mówi przedstawiciel inwestora.

Przedstawiciele Miasta odrzucali, w 2008 i 2009 roku, kolejne wnioski inwestora o przedłużenie użytkowania wieczystego.

Jednocześnie swoim decyzjami doprowadzili do coraz gorszego stanu terenów. Planowany remont basenów nie doszedł do skutku z powodu negatywnej decyzji urzędników.

Miasto bezprawnie, co potwierdziło Samorządowe Kolegium Odwoławcze, odmówiło spółce wydania warunków zabudowy. Mimo to Global Partners Investment Found dalej inwestowało w teren. Spółka zatrudniła dwa renomowane biura architektoniczne do opracowania koncepcji zagospodarowania Skry. W latach 2009-2011 spółka przeprowadziła gruntowny remont bieżni lekkoatletycznej na stadionie.

Cały artykuł czytaj na Properydesign.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.