PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa ogłasza konkurs na koncepcję rewitalizacji pl. Małachowskiego

  • PAP    21 lutego 2014 - 16:08
Warszawa ogłasza konkurs na koncepcję rewitalizacji pl. Małachowskiego

- 28 lutego zostanie ogłoszony konkurs na koncepcję modernizacji placu Małachowskiego, przy którym znajduje się m.in. gmach Zachęty i kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy. Wyniki konkursu mają być znane pod koniec czerwca.
Jak powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski, położony w ścisłym centrum miasta plac Małachowskiego zasługuje na rewitalizację wysokiej jakości.

Dodał, że koszt nowego zagospodarowania placu jest dziś trudny do oszacowania, ale dzielnica jest zdeterminowana, by prace zakończyć już w 2015 r.

Przewodniczącym jury konkursu został architekt Andrzej Chołdzyński, autor m.in. stacji warszawskiego metra "Plac Wilsona" i budynku Giełdy Papierów Wartościowych. Podczas konferencji powiedział, że jego marzeniem jest, by w wyniku konkursu powstał plac miejski, odwołujący się do włoskiego renesansu i baroku.

Jury liczy, że zgłoszone zostaną projekty dające proponowanemu rozwiązaniu szansę na ponadczasowość. "Dobrze by było, żeby plac miał nieprzemijającą urodę, żeby nie był odzwierciedleniem przemijającej mody, ale by był dziełem ponadczasowym i razem z budynkami trwał przez wieki" - powiedział Chołdzyński.

Zaznaczył, że w konkursie na opracowanie koncepcji placu udział może wziąć każdy, nie tylko profesjonaliści. Do architektów skierowana będzie druga część konkursu - opracowanie szczegółowego projektu na podstawie zwycięskiej koncepcji.

Ogłoszenie konkursu poprzedziły konsultacje społeczne z mieszkańcami. Ich wynikiem są wytyczne do konkursu, m.in.: zaplanowanie przestrzeni na organizację wydarzeń kulturalno-artystycznych i rekreacyjnych, uznanie priorytetu pieszych przy ograniczeniu ruchu samochodów i autobusów, podkreślenie architektonicznej i funkcjonalnej roli zabytkowych budynków, otwarcie widokowe na kościół Świętej Trójcy oraz harmonijne połączenie historycznej funkcji placu ze współczesnymi wymaganiami.

Jak powiedziała dyrektorka Zarządu Terenów Publicznych Renata Kaznowska, wnioski o dopuszczenie do konkursu będzie można składać do 14 marca, a termin składania prac mija 17 czerwca. Wyniki konkursu maja zostać przedstawione 28 czerwca.

Za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie przewidziana jest nagroda pieniężna w wysokości 40 tys. zł., drugiego - 20 tys. zł, a trzeciego - 10 tys. zł. Przewidziane są też dwa wyróżnienia.

Plac Małachowskiego został wytyczony w 1825 r. u zbiegu obecnych ulic Królewskiej, Traugutta, Mazowieckiej i Kredytowej - tuż obok Ogrodu Saskiego. Marszałek Sejmu Czteroletniego Stanisław Małachowski został jego patronem w 1916 r.

Szczegółowy regulamin i dokumenty konusowe znajdują się na stronie ztp.waw.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Adam, 2014-02-21 16:23:26

    Na zdjęciu napisano - Kamienica Krasińskich - a jest to Kamienica Raczyńskiego