PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała o niepodnoszeniu wysokości podatków lokalnych

  • pt    8 grudnia 2014 - 15:09
Warszawa: prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała o niepodnoszeniu wysokości podatków lokalnych

fot. Pawel Pawlowski

Prezydent Warszawy zdecydowała o niedokonywaniu zmian w stawkach podatków lokalnych. W przyszłym roku warszawiacy zapłacą podatek od nieruchomości i od środków transportowych w tej samej wysokości co w roku 2014.
W latach poprzednich, zarówno podatek od nieruchomości, jak i podatek od środków transportowych, rósł o określony wskaźnik inflacji.

W przyszłym, 2015 roku w Warszawie obowiązywać będą takie same stawki w podatkach od nieruchomości i od środków transportowych jak w 2014 r.

Czytaj: Nowe stawki podatków i opłat lokalnych

Przykładowo za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkańcy zapłacą 0,74 zł, za 1 m2 powierzchni użytkowej przeznaczonej na działalność gospodarczą 23,03 zł, a za samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie - 545,00 zł.

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2014 roku w stosunku do I półrocza 2013 roku wyniósł 0,4%, co jest podstawą do waloryzacji podatków lokalnych.

Jednak ze względu na fakt, że od lipca br. Polska jest w okresie deflacji, prezydent Warszawy zdecydowała o niewystępowaniu do Rady m.st. Warszawy o dokonywanie zmian stawek podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych na 2015 rok.

Od lipca 2014 roku miesięczny wskaźnik inflacji jest ujemny i wynosił: w lipcu: -0,2 proc., w sierpniu i wrześniu: -0,3 proc., natomiast w październiku: -0,6 proc..

Na co przeznaczane są dochody z podatków lokalnych?

Podatek od nieruchomości to znacząca pozycja w budżecie miasta i wynosi ok. 8 proc. dochodów miasta. Razem z podatkiem od środków transportowych trafiają do budżetu m.st. Warszawy.

Skąd wracają do mieszkańców Warszawy w postaci lepszych dróg i skrzyżowań, ścieżek rowerowych, nowych autobusów, tramwajów i wagonów metra, szerokiej oferty kulturalnej, edukacyjnej i zdrowotnej, czy zadbanych parków, jednym słowem – lepiej funkcjonującego miasta.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.