PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa. Reprywatyzacja: Petru widzi w Komisji weryfikacyjnej posła Nowoczesnej

  • GP/PAP    13 lutego 2017 - 09:20
Warszawa. Reprywatyzacja: Petru widzi w Komisji weryfikacyjnej posła Nowoczesnej
Ryszard Petru chce w komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji posła z klubu Nowoczesnej. (fot. Twitter)

• Dla lidera Nowoczesnej osobą, która z ramienia partii może stać się członkiem komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji powinien być poseł.

• Klub Nowoczesnej to 31 posłów. Wykluczyć można z tego grona samego Petru, i najprawdopodobniej posła Witolda Zembaczyńskiego pracującego przy śledztwie sejmowym ds. Amber Gold.

• Petru zapewnił też, że w wyborach do ratusza Warszawy Nowoczesna chce wystawić własnego kandydata. Wybory, planowo w 2018 roku.
Dla Ryszarda Petru, lidera Nowoczesnej, członkiem komisji weryfikacyjnej z ramienia jego partii będzie jeden z kluczowych polityków formacji. W poniedziałek (13 lutego) zapytano polityka o to, kogo jest gotowy oddelegować do ciała, którego projektodawcą jest wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

 - Mam pomysł na to, kto mógłby to być - stwierdził Petru w "Salonie Politycznym" Programu Trzeciego Polskiego Radia. - Ale jeszcze poczekajmy z podaniem nazwiska. Raczej będzie to polityk z Sejmu - zawęził grono kandydatów Petru.

Nowoczesna ma w Sejmie 31 posłów, wykluczając z grona potencjalnych kandydatów Petru, pozostaje około 30 osób, które mogą dołączyć do komisji weryfikacyjnej. Mało prawdopodobny jest też poseł Witold Zembaczyński, który pracuje w ramach komisji śledczej ds. zbadania afery Amber Gold.

Sejm zaakceptował pomysł Patryka Jakiego

Komisja weryfikacyjna została przegłosowana w Sejmie w piątek (10 lutego). Za ustawą głosowało 252 posłów, przeciw było 144, wstrzymało się od głosu 25 posłów.

Sejm odrzucił wnioski PO i Nowoczesnej o odrzucenie projektu ustawy. Izba przyjęła za to dziewięć poprawek zarekomendowanych w czwartek przez sejmową komisję ustawodawczą.

Jedna z nich mówi o nadaniu członkom komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji rangi sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. To rozwiązanie krytykowała opozycja. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki mówił w czwartek podczas obrad komisji, że jest gotowy na przyjęcie poprawki w Senacie zakładającej, że członkowie komisji będą w randze sekretarza stanu, ale nie w resorcie sprawiedliwości.

Kolejna poprawka zakłada, że przewodniczący oraz członkowie komisji nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania funkcji w komisji. Następna poprawka mówi o tym, że strona wezwana do stawienia się na rozprawę osobiście musi obowiązkowo wziąć w niej udział, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Kandydat Nowoczesnej w Warszawie

Pozostając jeszcze w temacie Warszawy dopytano lidera Nowoczesnej o to, kogo partia poprze, gdyby doszło do wyborów samorządowych w stolicy. Opozycja obawia się, że w ramach politycznego planu PiS chce "odbić" samorządy korzystając z możliwości skrócenia kadencji w Polsce lokalnej.

- Ujawnienie kandydatury teraz to najlepszy sposób, by ją spalić - stwierdził Petru, tym samym uchylając się od pytania. - Uważam, ze rzucanie nazwisk kandydatów jest przedwczesne. Na pewno będziemy startować samodzielnie w Warszawie - stwierdził z dużą dozą pewności siebie Petru. -  Mamy wiele zastrzeżeń, co do rozwoju Warszawy - stwierdził jeszcze.

Petru chce we wszystkich miastach wojewódzkich wystawić kandydatów pod flagą swojej partii.

Wybory samorządowe, jeśli odbędą się zgodnie z kalendarzem wyborczym, czekają Polskę jesienią 2018 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.