PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa rezygnuje z pobierania opłaty targowej

  • bad/PAP    15 października 2015 - 13:38
Warszawa rezygnuje z pobierania opłaty targowej

Opłaty nie będą pobierane także na Bazarze Różyckiego. Fot. UM Warszawa

Od 1 stycznia 2016 r. na warszawskich targowiskach nie będzie pobierana opłata targowa. W czwartek stołeczni radni uchylili dotychczasową uchwałę dotyczącą opłat dla sprzedawców. Zniesienie opłaty umożliwiła uchwalona w czerwcu nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym.
Ustawa, która wejdzie w życie z początkiem nowego roku, zakłada, że gmina może pobierać opłaty lokalne, w tym targowe, ale nie musi.

Czytaj też:Maksymalne stawki podatków lokalnych i opłat na 2016 r.

Opłata targowa pobierana jest w dniu sprzedaży od wszystkich sprzedawców na targowiskach znajdujących się poza budynkami. Oprócz tego, jeśli sprzedający mają rezerwację miejsca, płacą z tego tytułu opłatę.

"To jest ukłon w kierunku drobnej przedsiębiorczości i kupców" - powiedziała dziennikarzom Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza. Jak dodała, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz jakiś czas temu zapowiadała, że miasto zrezygnuje z pobierania opłaty targowej od 1 stycznia 2016 r.

Znikome dochody miasta

Uchwałę ws. uchylenia opłat poparli także opozycyjni radni opozycyjni. Choć zdaniem Dariusza Figury z PiS zniesienie opłaty ma "kontekst przedwyborczy", i tak jego klub z zadowoleniem przyjmuje decyzje rady miasta. Dodał, że jest jeszcze kilka innych obszarów, w których pobieranie niewielkich opłat jest dolegliwe organizacyjnie, a dochody miasta z tego tytułu są znikome.

"Bardzo uciążliwa jest kwestia bardzo szczegółowego rozliczania opłat za dodatkowe godziny w przedszkolach. Absorbuje to nauczycieli i rodziców. Tutaj będzie można znaleźć znacznie prostsze rozwiązania bez istotnych strat dla dochodów miasta" - przekonywał Figura.

Bożena Kolba z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości powiedziała PAP, że zniesienie opłaty targowej to ogromna ulga dla sprzedawców oraz wprowadzenie sprawiedliwości, ponieważ opłatę targową odbierali jako "kolejny podatek".

Na przestrzeni ostatnich lat w Warszawie spadały wpływy z tytułu opłaty targowej - napisano w uzasadnieniu ustawy. W 2014 r. wpływy z tego tytułu wyniosły nieco ponad 5 mln zł, a w 2005 r. - ponad 15 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2015-10-16 23:29:58

    Gdy straganiarz nie wspomoże Państwa swymi wyrobami, To klienci wtedy kupią Market wraz ze sprzedawcami.