PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa rezygnuje z poboru opłaty targowej

  • em    3 sierpnia 2015 - 21:16
Warszawa rezygnuje z poboru opłaty targowej

Targowisko Falenica (fot. mat. prasowe)

Zmiana przepisów oznacza wsparcie lokalnego handlu i przedsiębiorców. Handlowcy nie będą musieli płacić od 1 stycznia 2016 r.
Opłata targowa pobierana jest od wszystkich osób dokonujących sprzedaży na targowiskach znajdujących się poza budynkami.

Wybór należy do gmin

Zniesienie opłaty targowej umożliwia uchwalona przez Sejm RP ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1045), zakładającej fakultatywność wprowadzenia opłaty targowej, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Nowelizacja ustawy w zakresie podatków i opłat lokalnych wprowadza możliwość wyboru przez gminy poboru lub rezygnacji z wprowadzenia opłat lokalnych, m.in. opłaty targowej. Należy podkreślić, że wpływy z tych opłat nie są brane pod uwagę przy wyliczaniu kwot subwencji ogólnej dla gmin.

Warszawa zamierza zrezygnować z poboru opłaty targowej od pierwszego dnia obowiązywania ww. ustawy, tj. od 1 stycznia 2016 r.

Zniesienie opłat przyczyni się do rozwoju handlu

- Zależy nam na utrzymaniu i rozwoju handlu targowiskowego jako formy działalności rodzimej czy lokalnej. Targowiska to nie tylko miejsca handlu, ale też spotkań mieszkańców. Mają dużą rolę prospołeczną i proprzedsiębiorczą. Dlatego mam nadzieję, że zniesienie opłaty targowej będzie mieć wpływ na aktywizację tej formy działalności – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

- Opłata targowa była w odczuciu kupców dodatkowym obciążeniem finansowym. Zniesienie jej pozwoli tej ogromnej rzeszy przedsiębiorców poczuć się podmiotowo oraz uzyskać dodatkowe parę złotych przy tak trudnym rynku sprzedaży. Dla nas szczególnie ważne jest to, że pani Prezydent jako jedyna dotrzymała danego słowa – mówi Bożenna Kolba, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • jerzy, 2016-02-06 20:47:09

    Nysa opłata targowa 50 zł mkw.to jest wspieranie drobnej przedsiębiorczości