PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Sejmik apeluje do rządu i prezydenta w sprawie dekretu Bieruta

  • PAP/MN    16 maja 2016 - 19:15
Warszawa: Sejmik apeluje do rządu i prezydenta w sprawie dekretu Bieruta
Skutkiem dekretu Bieruta było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę m.st. Warszawy, a w 1950 r. przez Skarb Państwa (wikipedia.org)

• Sejmik mazowiecki zaapelował w podjętej w poniedziałek (16 maja) uchwale do prezydenta Andrzeja Dudy o "rozważenie wycofania" z TK ustawy ws. gruntów warszawskich. Do Trybunału skierował ją prezydent Bronisław Komorowski.
• Do rządu Beaty Szydło radni zwrócili się o podjęcie prac nad "całościową ustawą reprywatyzacyjną".
• Te działania mają pomóc miastu w uporaniu się ze skutkami tzw. dekretu Bieruta.
Pod koniec kwietnia taką samą uchwałę przyjęła Rada Warszawy. Sejmik województwa mazowieckiego "apeluje do prezydenta RP Andrzeja Dudy o rozważenie wycofania wniosku skierowanego przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy" - napisano w uchwale.

W sierpniu 2015 r. Komorowski skierował do TK ustawę ws. gruntów warszawskich. Projekt nowelizacji ustawy przygotowali senatorowie PO i senator niezależny Marek Borowski. Była to odpowiedź na inicjatywę prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Nowela miała m.in. przeciwdziałać handlowaniu roszczeniami.

Sejmik Mazowsza postuluje również, aby rząd Beaty Szydło "podjął pilne prace nad całościową ustawą reprywatyzacyjną, która pozwoli na kompleksowe rozwiązanie problemów związanych ze skutkami nacjonalizacji majątków w okresie PRL, w tym przede wszystkim na terenie Warszawy".

Czytaj też: Reprywatyzacja w Warszawie. Samorząd zawiadomi prokuraturę

Przyjęta uchwała - jak wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik - "zmierza w kierunku, żeby (…) administracja rządowa i budżet państwa, Skarb Państwa szerzej brały na siebie obowiązki związane z reprywatyzacją, z procesami i wyrokami sądowymi".

Dekret z 26 października 1945 r. "O własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy", podpisany został przez ówczesnego przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej Bolesława Bieruta. Skutkiem jego wejścia w życie (w listopadzie 1945 r.), było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę m.st. Warszawy, a w 1950 r. przez Skarb Państwa - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.