PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa stawia na PPP

  • wnp.pl (Piotr Stefaniak)    1 lipca 2010 - 21:37
Warszawa stawia na PPP

- Planujemy zrealizować „na początek” dwa konkretne projekty w systemie PPP, aby Warszawiacy dostrzegli zmianę, korzyść dla siebie i dla miasta - mówi w rozmowie z wnp.pl Hanna Gronkiewicz-Waltz prezydent m.st. Warszawy.
- Z powodu spadku przychodów z podatków, samorządy muszą szukać alternatywnych sposobów finansowania inwestycji. Jednym z nich mogą być umowy, oparte na partnerstwie publiczno-prywatnym. Jaki jest klimat w Warszawie dla tej formuły alternatywnego finansowania? Inne gminy patrzą na doświadczenia płynące z dużych miast.

- Sprawa jest o tyle trudna, że należy połączyć różne interesy miasta i inwestora prywatnego. Dlatego w pierwszym etapie wybraliśmy doradców inwestycyjnych do analizy konkretnych projektów. Stworzyliśmy listę projektów, które chcielibyśmy zrealizować w formule PPP.

- Co pójdzie na pierwszy ogień?

- Najbardziej zaawansowane jest postępowanie nad wyłonieniem inwestora w trybie koncesji na wymianę wiat przystankowych w Warszawie. Na ponad 600 z nich, wybrany partner uzyska prawo do ekspozycji reklam. Resztę wiat będzie musiał wymienić, zgodnie z przedstawionym przez siebie i zaakceptowanym przez miasto projektem. Choć jest to inwestycja szacowana na około 80 mln złotych, to zainteresowanie podpisaniem umowy z miastem już jest ogromne, mimo tego, że negocjacje z potencjalnymi kontrahentami rozpoczniemy dopiero w sierpniu.

Kolejny i jednocześnie największy projekt to modernizacja i rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK). A zdecydowaliśmy się w jego przypadku na formułę PPP, ponieważ z analizy finansowej wykonanej wynikało, że będzie to w pełni dochodowa działalność. Czyli - miasto nie mogło by skorzystać z dotacji unijnej. Konstrukcja umowy może być taka, że zakład pozostanie własnością miasta, a inwestor będzie nią władał na zasadzie określonej, wieloletniej dzierżawy, co umożliwi mu wycofanie zainwestowanych środków i znaczny zysk.

- Według ekspertów, jednym z powodów małej ciągle liczby zrealizowanych umów PPP jest to, że samorządy stawiają nierealne warunki. Same chcą zarobić, tymczasem ma to być interes dla obu stron.

- Przykłady wiat czy ZUSOKu dowodzą, że w pewnych rodzajach usług i działalności nie ma obaw, że jest to gra do jednej bramki.

- A jaka jest szansa, że w formule PPP będą realizowane większe projekty? Np. budowa szpitali, podziemnych garaży, itp.?

- Właśnie ostatnio omawialiśmy sprawę znalezienia partnerów do budowy mieszkań komunalnych w tej formule. Niestety, wiele innych „dużych” projektów jest obarczonych problemami natury prawnej. Na przykład budowę parkingów podziemnych blokuje niewyjaśniony tytułów własności do gruntów i roszczeń. Pewnie łatwiejsze będzie zbudowanie toalet publicznych, bo tu mamy większe pole manewru jeśli chodzi o dobór lokalizacji.

Podczas naszych wizyt np. Londynie czy Berlinie doradzano nam: zróbcie jeden-dwa konkretne projekty, niech Warszawiacy widzą zmianę, korzyść dla siebie i dla miasta. W tym kontekście wymiana wiat to optymalny wybór na „dobry początek”.

- Z tyłu głowy nie kołacze się Pani myśl, że trzeba też pamiętać o czwartym „P”…

- Nie mam takich obaw. Po pierwsze, wreszcie mamy sensowną ustawę, która reguluje tryb PPP. Po drugie, podobnego typu „ryzykowne” projekty realizowałam jako prezes NBP, a co wymagało i odwagi politycznej, i determinacji. W jednej ze spraw poszłam do Sądu Najwyższego z apelacją, a ten przyznał mi rację.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Kanadyjski Zintegrowany System Gospodarki Odpadami - BioCrudetechnology , 2010-07-05 07:06:31

    Rozsadne4 dzialania, bo pieniadze z Unii sa bardzo drogie - wiecej takich decyzji tylko Spalanie i owszem, ale dlaczego TYLKO ??? Dlaczego nie Zintegrowany System Gospodarki Odpadami oparty na rozsadnym stosowaniu roznych technologii - celem racjonalnej segregacji, odzysku energii z odpadow ...w posatci gazu, energii elektrycznej czy biopaliw jak i wysokokalorycznych nawozow. Sa Firmy ktore sfinansuja tego typu dzialania nawet w 100 % - bez Unijnych dodatkow Instalacje tzw Zintegrowanej Gospodarkli Odpadami , tyle ze musza miec gwarancje ze przez 30 lat nikt im nie bedzie przeszkadzal w biznesie - dlatego raczej pracuja w Chinach, Indiach czy w Afryce. Firma ta oprocz tego ze likwiduja kwestie smieci to dostarczaja na rynek energie pozyskana z przerobki smieci w postaci gazu, elektryki czy biopaliw a dodatkowo daja wysokokaloryczny nawoz. Zasadnicza kwestia to odpowiedni strumien odpadow. I tu trzeba sie zebrac w Zwiazki Odpadow !!! by uzyskac 600 - 2000 To / dobe - a jak widac np. Krakow / Warszawa ma ten strumien ok. 997 To / dobe i znajda sie Zwiazki Gmin..... Wystarczy nam przeslac ankiete z morfologia odpadow, a my sie ustosunkujemy i okreslimy co i jak mozna zrobic. Proponuje kontakt tadeusz Jurkiewicz 032 209 44 56 0600 209 893 tadejurkiewicz@hotmail.com  rozwiń