PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa, ustawa metropolitalna: Konsultacje przedłużone

  • PAP/AT    14 kwietnia 2017 - 12:57
Warszawa, ustawa metropolitalna: Konsultacje przedłużone
W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców postanowiono wydłużyć czas trwania konsultacji ws. metropolii warszawskiej do 23 kwietnia. (fot.pixabay)

Konsultacje ws. projektowanej ustawy metropolitalnej przedłużone zostały do 23 kwietnia - poinformowano o tym na oficjalnym profilu na Facebooku "Konsultacje Metropolia Warszawska".
• Do 23 kwietnia zostały przedłużone konsultacje ws. projektowanej ustawy metropolitalnej przedłużone zostały do 23 kwietnia

• Powodem przedłużenia konsultacji - jak podano - jest "duże zainteresowanie mieszkańców".

• Decyzja w sprawie przedłużenia konsultacji zapadła na ostatnim posiedzeniu zarządu okręgowego Prawa i Sprawiedliwości.

• Temat metropolii zostanie poruszony w czasie sesji "Partnerstwo – warunkiem rozwoju polskich metropolii " na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach 11 maja.

W marcu poseł PiS Jacek Sasin podkreślił, że ustawa ws. metropolii warszawskiej powinna być uchwalona do końca tego roku, aby jej przepisy zaczęły obowiązywać jeszcze przed wyborami samorządowymi.

Sasin, który wraz z wojewodą mazowieckim Zdzisławem Sipierą spotkał się wówczas z samorządowcami z Mazowsza, zaznaczył, że do końca wakacji powinna zakończyć się ocena prowadzonych konsultacji społecznych ws. metropolii warszawskiej. Początkowo planowano zakończyć konsultacje 14 kwietnia.

Na oficjalnym profilu konsultacji na Facebooku "Konsultacje Metropolia Warszawska" poinformowano jednak, że "w związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców" postanowiono wydłużyć czas trwania konsultacji do 23 kwietnia.

Czytaj też: Władze Warszawy apelują w sprawie projektu ustawy metropolitalnej

Informację tę potwierdził poseł PiS Jarosław Krajewski. Jak dodał, decyzja w sprawie przedłużenia konsultacji zapadła na ostatnim posiedzeniu zarządu okręgowego Prawa i Sprawiedliwości.

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Przeciwko projektowi ustawy ws. metropolii warszawskiej protestowali politycy opozycji, w tym PO, Nowoczesnej i PSL. W gminie Legionowo zorganizowano również referendum, w którym 94,27 proc. mieszkańców, którzy wzięli w nim udział, opowiedziało się przeciwko przyłączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej.

Kolejne podwarszawskie gminy zdecydowały się iść w ślady Legionowa i organizują referenda w sprawie projektowanej przez PiS metropolii warszawskiej. W maju i czerwcu głosowania odbędą się w Błoniu, Babicach Starych, Nieporęcie, Konstancinie-Jeziornej, Wieliszewie i Michałowicach.

Poseł Sasin, który prezentował projekt ws. metropolii warszawskiej, podkreślał, że nie toczą się nad nim prace, a przeprowadzane są konsultacje społeczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.