Warszawa wprowadza budżet obywatelski

Rusza cykl debat „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0". Warszawa ma być miastem bezpiecznym i uporządkowanym, ma być miastem dialogu, komunikacji i zaufania, ma być miastem odpowiadającym na rzeczywiste potrzeby mieszkańców. Częścią tych zmian jest wprowadzenie budżetu partycypacyjnego w stolicy.
Warszawa wprowadza budżet obywatelski

- Budżet obywatelski w dzielnicach jest początkiem zmiany myślenia, którego będą uczyli się wszyscy. Nie chcemy poprzestać na dzielnicach. Naszym celem jest także udział mieszkańców w programowaniu strategicznym na poziomie całego miasta, które wraz z myśleniem o finansach niezbędnych do realizacji konkretnych działań, stanie się budżetem partycypacyjnym na poziomie całej Warszawy - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Jak tłumaczy istotny jest tu udział partnerów społecznych, którym dziękuję za zaangażowanie w działaniach wypracowujących mechanizmy funkcjonowania budżetu obywatelskiego w Warszawie.

Budżet obywatelski

Zgodnie z planem działań, od 2015 r. mieszkańcy stolicy będą współdecydować o wydatkach z miejskiej kasy, w ramach budżetów dzielnicowych. Jednak pomysły będą mogły być zgłaszane już w pierwszych miesiącach 2014 r., a następnie będą poddawane głosowaniu wśród mieszkańców. Wstępne założenia przewidują, że łączna kwota środków przeznaczonych do dyspozycji mieszkańców nie powinna być mniejsza niż 0,5 - 1,0% budżetu dzielnicy.

Przy wypracowaniu mechanizmu funkcjonowania budżetu partycypacyjnego w Warszawie niezbędnych jest do ustalenia szereg decyzji. Kto powinien uczestniczyć w procesie tworzenia budżetu, jakie powinny być zasady zgłaszania projektów, jak zgłaszane projekty powinny być oceniane, czy jak powinien przebiegać nadzór nad realizacją budżetu obywatelskiego to tylko niektóre z punktów koniecznych do przygotowania przez środowisko społeczne i samorządowe.

Proces przygotowania do wprowadzenia budżetu partycypacyjnego w Warszawie to również ogromny projekt o charakterze edukacyjnym. Dzięki zaangażowaniu w proces decydowania o wydatkach miejskich, mieszkańcy dowiedzą się więcej o tym, jak powstaje budżet dzielnicy i jej jednostek, a także o tym, skąd biorą się środki zasilające budżety samorządowe.

Pierwsze spotkanie z cyklu „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0" dotyczy budżetu obywatelskiego w Warszawie. W trakcie całodniowej konferencji teoretycy i praktycy rozmawiają o zasadach budżetu partycypacyjnego oraz o realizacji budżetów obywatelskich w innych polskich miastach. Do uczestnictwa w konferencji zaproszeni zostali mieszkańcy, członkowie rad osiedli, lokalne organizacje pozarządowe, aktywiści społeczni oraz przedstawiciele samorządu warszawskiego.

Spotkanie organizowane jest przez Urząd m.st. Warszawę przy udziale partnerów społecznych: Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Fundacja Pole Dialogu, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Res Publica im. Henryka Rzeczkowskiego, Stowarzyszenie Lokalnych Grup Obywatelskich, a także Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego.

Debaty „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0"

Jak informuje magistrat Warszawa rozwija się dynamicznie. Nadrabiane są zaległości rozwojowe, dzięki czemu stolica przebiła się w wielu światowych rankingach na wysokie miejsca. Jest to moment, kiedy trzeba rozważyć poszukiwanie innowacji, nowoczesności, aby mieszkańcy odczuwali komfort życia i mieli warunki do swojego osobistego rozwoju. Program „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0" ma doprowadzić do przygotowania wizji Warszawy przyszłości.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Narescie Stolica sie budzi. Dlaczego to "prowincja" wprowadziła wczesniej budzet obywatelski, czy nie powinno byc odwrotnie. Skad brać przyklad i wsparcie dla przekonania samorzadowcow w małych miasteczkach. Gdyby tak Stolica Juz Miała Budżet mielibyśmy- my Mieszkańcy o wiele łatwiej. ale ...i tak Dziekuje Warszawie, "lepiej oźniej niż wcale" rozwiń

Ryszard Kmieć, 2013-09-11 14:16:46 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU