PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa wprowadza budżet obywatelski

  • AT    11 września 2013 - 12:16
Warszawa wprowadza budżet obywatelski

Rusza cykl debat „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0". Warszawa ma być miastem bezpiecznym i uporządkowanym, ma być miastem dialogu, komunikacji i zaufania, ma być miastem odpowiadającym na rzeczywiste potrzeby mieszkańców. Częścią tych zmian jest wprowadzenie budżetu partycypacyjnego w stolicy.
- Budżet obywatelski w dzielnicach jest początkiem zmiany myślenia, którego będą uczyli się wszyscy. Nie chcemy poprzestać na dzielnicach. Naszym celem jest także udział mieszkańców w programowaniu strategicznym na poziomie całego miasta, które wraz z myśleniem o finansach niezbędnych do realizacji konkretnych działań, stanie się budżetem partycypacyjnym na poziomie całej Warszawy - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Jak tłumaczy istotny jest tu udział partnerów społecznych, którym dziękuję za zaangażowanie w działaniach wypracowujących mechanizmy funkcjonowania budżetu obywatelskiego w Warszawie.

Budżet obywatelski

Zgodnie z planem działań, od 2015 r. mieszkańcy stolicy będą współdecydować o wydatkach z miejskiej kasy, w ramach budżetów dzielnicowych. Jednak pomysły będą mogły być zgłaszane już w pierwszych miesiącach 2014 r., a następnie będą poddawane głosowaniu wśród mieszkańców. Wstępne założenia przewidują, że łączna kwota środków przeznaczonych do dyspozycji mieszkańców nie powinna być mniejsza niż 0,5 - 1,0% budżetu dzielnicy.

Przy wypracowaniu mechanizmu funkcjonowania budżetu partycypacyjnego w Warszawie niezbędnych jest do ustalenia szereg decyzji. Kto powinien uczestniczyć w procesie tworzenia budżetu, jakie powinny być zasady zgłaszania projektów, jak zgłaszane projekty powinny być oceniane, czy jak powinien przebiegać nadzór nad realizacją budżetu obywatelskiego to tylko niektóre z punktów koniecznych do przygotowania przez środowisko społeczne i samorządowe.

Proces przygotowania do wprowadzenia budżetu partycypacyjnego w Warszawie to również ogromny projekt o charakterze edukacyjnym. Dzięki zaangażowaniu w proces decydowania o wydatkach miejskich, mieszkańcy dowiedzą się więcej o tym, jak powstaje budżet dzielnicy i jej jednostek, a także o tym, skąd biorą się środki zasilające budżety samorządowe.

Pierwsze spotkanie z cyklu „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0" dotyczy budżetu obywatelskiego w Warszawie. W trakcie całodniowej konferencji teoretycy i praktycy rozmawiają o zasadach budżetu partycypacyjnego oraz o realizacji budżetów obywatelskich w innych polskich miastach. Do uczestnictwa w konferencji zaproszeni zostali mieszkańcy, członkowie rad osiedli, lokalne organizacje pozarządowe, aktywiści społeczni oraz przedstawiciele samorządu warszawskiego.

Spotkanie organizowane jest przez Urząd m.st. Warszawę przy udziale partnerów społecznych: Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Fundacja Pole Dialogu, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Res Publica im. Henryka Rzeczkowskiego, Stowarzyszenie Lokalnych Grup Obywatelskich, a także Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego.

Debaty „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0"

Jak informuje magistrat Warszawa rozwija się dynamicznie. Nadrabiane są zaległości rozwojowe, dzięki czemu stolica przebiła się w wielu światowych rankingach na wysokie miejsca. Jest to moment, kiedy trzeba rozważyć poszukiwanie innowacji, nowoczesności, aby mieszkańcy odczuwali komfort życia i mieli warunki do swojego osobistego rozwoju. Program „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0" ma doprowadzić do przygotowania wizji Warszawy przyszłości.KOMENTARZE (1)

  • Ryszard Kmieć, 2013-09-11 14:16:46

    Narescie Stolica sie budzi. Dlaczego to "prowincja" wprowadziła wczesniej budzet obywatelski, czy nie powinno byc odwrotnie. Skad brać przyklad i wsparcie dla przekonania samorzadowcow w małych miasteczkach. Gdyby tak Stolica Juz Miała Budżet mielibyśmy- my Mieszkańcy o wiele łatwiej. ale ...i tak Dziekuje Warszawie, "lepiej oźniej niż wcale"  rozwiń