PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa wyemituje obligacje

  • wnp.pl (Katarzyna Walterska)    8 lutego 2011 - 19:29
Warszawa wyemituje obligacje

Warszawa już po raz drugi wyemituje obligacje dzięki współpracy z PKO Bankiem Polskim. Nowa umowa z miastem jest 500. tego typu kontraktem w historii Banku.
Jak poinformowało Biuro Prasowe Banku, umowa z Miastem Stołecznym Warszawą przewiduje wyemitowanie obligacji komunalnych o wartości nominalnej 600 mln zł. Ich wykup najwcześniej nastąpi po 7, najpóźniej po 10 latach. Obligacje będą emitowane w trybie oferty niepublicznej lub publicznej, w ramach programu o wartości 4 mld zł.

Od 1997 roku papiery dłużne co najmniej raz wyemitowało 210 gmin, 30 powiatów i 5 województw. Łączna wartość pozyskanych środków wyniosła ponad 5 mld zł. Bank, który jest liderem rynku ma na koncie organizacje emisji ponad 31 proc. obligacji komunalnych (wg wysokości zadłużenia na 31 grudnia 2010 r.).

Oprocentowanie będzie stałe, wypłacane w okresach rocznych. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie wydatków inwestycyjnych związanych głównie z budową 2. linii metra oraz budową Mostu Północnego.

Władze stolicy zdecydowały się na współpracę z PKO Bankiem Polskim po raz drugi. W 2002 r. Bank zorganizował emisję obligacji dla Gminy Warszawa-Białołęka.

Oprócz dużych miast tj. Warszawy, Krakowa, Lublina, Bydgoszczy, Szczecina, Rzeszowa czy Włocławka PKO Bank Polski organizuje także emisje dla mniejszych samorządów. Obecnie obsługuje blisko 200 jednostek. Większość z nich wyemitowała obligacje o wartości kilku milionów złotych.

- Funkcjonujemy na rynku emisji obligacji komunalnych niemal od samego początku. Jesteśmy bankiem pierwszego wyboru dla samorządów, które decydują się na taki sposób pozyskania środków. Duży udział rynkowy oraz to, że kierujemy ofertę zarówno do dużych, jak i małych emitentów sprawia, że jesteśmy obecni w większości gmin w Polsce - mówi Ilona Wołyniec, dyrektor Departamentu Finansowania Projektów Inwestycyjnych.

W latach 1997-2010 PKO Bank Polski zorganizował co najmniej raz emisje obligacji komunalnych dla 210 gmin, 30 powiatów i 5 województw o łącznej wartości ponad 5 mld zł. W samym 2010 roku podpisał 133 umów, na kwotę ponad 1 mld złotych.

Środki pozyskane z emisji obligacji przeznaczane są zazwyczaj na inwestycje, głównie infrastrukturalne, tj. budowę dróg, kanalizacji, szkół. Samorządy często wykorzystują je jako wkład własny do realizacji projektów współfinansowanych z programów unijnych.

Na wzrost popularności obligacji komunalnych wpływa także powstanie Catalyst, równoległego rynku obrotu tymi papierami. PKO Bank Polski jest głównym bankiem wprowadzającym emisje samorządowe na ten rynek. W ubiegłym roku zrobił to aż ośmiokrotnie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.