PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa zapłaci setki milionów?

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    1 czerwca 2011 - 09:53
Warszawa zapłaci setki milionów?

Trybunał Konstytucyjny zadecyduje 13 czerwca, czy właściciele kamienic warszawskich dostaną odszkodowanie za to, że znacjonalizowano ich nieruchomość na podstawie dekretu Bieruta.
Dzisiaj TK rozpatrzył skargę spadkobierców dawnego właściciela kamienicy odebranej na podstawie tzw. dekretu warszawskiego. Wydanie wyroku odroczył do 13 czerwca – informuje „Rzeczpospolita”.

Jeśli TK rozstrzygnie po myśli skarżących, Warszawa będzie musiała wypłacić byłym właścicielom kamienic odszkodowania idące w setki milionów złotych.

40 mld zł sięgają roszczenia za nieruchomości warszawskie odebrane przez dekret Bieruta

Według szacunków Ministerstwa Skarbu z 2008 r. suma roszczeń z tytułu gruntów warszawskich opiewa na 40 mld zł. To jedna trzecia wszystkich roszczeń reprywatyzacyjnych.

Do tej pory Warszawa wypłaciła dawnym właścicielom domów jednorodzinnych lub działek odszkodowania w wysokości 150 mln zł. W tym roku musi wypłacić dalszych 400 mln zł – informuje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Seszip, 2011-06-27 16:13:33

    TK podejmie właściwą decyzję. Dekret Bieruta jaki i cały ówczesny system narobił dużo złego.Większość społeczeństwa nie miała wpływu na ich decyzje. Szanowni Panowie Sędziowie służący Najjaśniejszej Rzeczypospolitej nie zapominajcie w swoich orzeczeniach o ludziach mieszkających w tych kamienicach. ...Zapewne są w Polsce takie kamienice, które zostały odbudowane bądź wyremontowane po zniszczeniach wojennych przez mieszkających tam lokatorów w dobrej wierze i domniemam za zgodą właścicieli lub ich spadkobierców. Ich prawa do zajmowanych lokali nie powinny być pominięte przy takich dziejowych orzeczeniach. Jeżeli wyrównujemy krzywdy, nie krzywdźmy innych zgodnie z zasadą  rozwiń