PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa, zmiana ustroju: Jakie pomysły?

  • AT    13 marca 2017 - 06:59
Warszawa, zmiana ustroju: Jakie pomysły?
Partia Polska Razem Zjednoczona Prawica zaproponowała centralizację władzy w Warszawie polegającą m.in. na likwidacji rad dzielnic (fot.pixabay.com)

Centralizacja władzy, likwidacja rad dzielnic, zmniejszenie liczby radnych i proporcjonalna reprezentacja dzielnic w radzie miasta oraz aktywizacja lokalnej społeczności w radach osiedli i w radach mieszkańców - takie są pomysły partii Polska Razem ze Zjednoczonej Prawicy na zmianę ustroju stolicy. Innego zdania są bezpartyjni warszawscy radni i lokalne stowarzyszenia. 13 marca ruszają konsultacje w tej sprawie. Problem jednak, że samorządowcy nie znają żadnych szczegółów spotkania.
• 13 marca ruszają konsultacje społeczne projektu ustawy metropolitalnej dot. ustroju Warszawy.

• Samorządowcy zaznaczają jednak, że nie znają żadnych szczegółów dotyczących spotkania.

• Partia Polska Razem ze Zjednoczonej Prawicy zaproponowała centralizację władzy w Warszawie polegającą m.in. na likwidacji rad dzielnic. Proponuje też zmniejszenie liczby radnych i proporcjonalną reprezentację dzielnic w radzie miasta.

• Z kolei bezpartyjni warszawscy radni i lokalne stowarzyszenia proponują stworzenie nowej podstawowej jednostki samorządowej - dzielnicy wielkomiejskiej - która miałaby stałe kompetencje, ale część zadań przekazywałaby Warszawie.

Dziś (13 marca) ruszają konsultacje społeczne projektu ustawy metropolitalnej dotyczący ustroju Warszawy, przygotowanej przez PiS, który przewiduje, że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego i objęłaby 33 gminy.

Konsultacje zapowiedział wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Problem w tym, że samorządowcy nie znają żadnych szczegółów dotyczących spotkania.

Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan mówi w "Radiu Dla Ciebie", że mimo iż konsultacje zostały obiecane, to nikt nie wie, gdzie i kiedy dokładnie mają się odbyć. Z kolei wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski na żadne spotkanie w sprawie ustawy w poniedziałek się nie wybiera, bo – jak mówi w "Radiu Dla Ciebie" – o niczym nie wie. Natomiast wojewoda, który zapowiadał konsultacje, również nie podaje żadnych szczegółów.

Czytaj też: Projekt warszawskiej ustawy metropolitalnej ulegnie zmianie

Do tej pory partia rządząca wstrzymywała się z dalszymi pracami nad propozycjami. Pojawiły się nawet głosy, że PiS przestraszył się reakcji opozycji i większości samorządów uwzględnionych w projekcie (ponad 30 gmin, które miałyby wejść w skład nowej jednostki) i dlatego zaniechał dalszych prac.

Jednak jak wynika z rozmów "Gazety Wyborczej" z samorządami, które są uwzględnione w projekcie ustawy, z PiS dochodzą do nich sygnały o możliwości złagodzenia kluczowego założenia projektu. Do stolicy włączono by takie gminy, jak Michałowice czy Marki, ale już nie Górę Kalwarię i Grodzisk Mazowiecki.

Centralizacja lub większa niezależność dzielnic - tak różne są koncepcje zmiany ustroju stolicy.

Niemal jednocześnie, kiedy Jacek Sasin (PiS) zaproponował powołanie obligatoryjnego związku metropolitarnego pod nazwą miasto stołeczne Warszawa z wybieranym przez wszystkie gminy burmistrzem stolicy, pojawiły się także inne pomysły zmian ustrojowych w stolicy - pisze "Puls Biznesu".

Polska Razem ze Zjednoczonej Prawicy zaproponowała centralizację władzy w Warszawie polegającą m.in. na likwidacji rad dzielnic. Polska Razem proponuje także zmniejszenie liczby radnych i proporcjonalną reprezentację dzielnic w radzie miasta, aktywizację lokalnej społeczności w radach osiedli i w radach mieszkańców (np. poprzez zwiększenie puli pieniędzy na budżety obywatelskie), które pełniłyby funkcję opiniodawczą - podaje "Puls Biznesu".×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.