PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawiacy zgłosili ponad 660 propozycji do budżetu obywatelskiego

  • PAP    17 lutego 2014 - 20:12
Warszawiacy zgłosili ponad 660 propozycji do budżetu obywatelskiego

- 661 propozycji do budżetu partycypacyjnego zgłosili do tej pory warszawiacy - poinformowała w poniedziałek, 17 lutego, Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza. Najwięcej pomysłów na zmiany w swoich dzielnicach mają mieszkańcy Mokotowa, Woli i Śródmieścia.
Idea budżetu obywatelskiego polega na zwiększeniu udziału i wpływu mieszkańców na finanse miasta; część pieniędzy miejskiego budżetu zarezerwowana jest na realizację projektów mieszkańców. W Warszawie do rozdysponowania jest ponad 26 mln zł. Początkowo była to kwota mniejsza o ok. milion zł, ale urzędnicy z Wilanowa i Woli zdecydowali się powiększyć pulę.

Najwięcej pomysłów na wykorzystanie zarezerwowanych środków mają mieszkańcy: Mokotowa - w tej dzielnicy wpłynęło dotychczas 118 wniosków; Woli - 71 zgłoszeń; Śródmieścia - 61 i Włoch - 60. Jest jednak dzielnica, w której do tej pory nie wpłynął ani jeden wniosek.

Jeszcze w miniony piątek stołeczny ratusz informował, że do urzędów dzielnic, które zbierają i weryfikują zgłoszenia, wpłynęło ok. 200 projektów. W weekend wpłynęło ich trzykrotnie więcej. Sobota była bowiem dniem, w którym mieszkańcy zainteresowani budżetem partycypacyjnym mogli wziąć udział w maratonie pisania projektów zorganizowanym przez miejskich urzędników oraz organizacje pozarządowe.

"Widać, że maraton pomógł osobom niezdecydowanym i tym, którzy mieli trudności z wypełnieniem formularzy. Zgłoszenia do budżetu będą przyjmowane jeszcze przez trzy tygodnie, ale myślę, że 661 zgłoszeń to liczba, którą na tym etapie możemy się pochwalić" - powiedziała Kłąb.

Ostateczny termin składania projektów do budżetu partycypacyjnego w Warszawie upływa 9 marca. Autorzy propozycji złożonych do niedzieli, 16 lutego, mogą liczyć na pomoc urzędników w przypadku, gdy ich wnioski nie będą spełniać kryteriów formalnych; w razie niedociągnięć pomogą oni w naniesieniu ewentualnych poprawek. Projekty, które zostaną złożone po tej dacie, nie będą mogły być korygowane.

Pod koniec czerwca mieszkańcy sami wybiorą najlepsze propozycje, które zostaną skierowane do wykonania w ich dzielnicach. Realizację pomysłów wybranych przez mieszkańców zadeklarowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Lista zwycięskich projektów będzie znana w lipcu, ale ich realizacja nastąpi dopiero w 2015 r.

Szczegółowe informacje na temat budżetu obywatelskiego znajdują się na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl. Na stronie można znaleźć formularze zgłoszeniowe, przykładowe kosztorysy i inne informacje niezbędne do uczestniczenia w budżecie partycypacyjnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.