Warszawiacy złożyli ponad 2,2 tys. projektów do budżetu obywatelskiego

Warszawiacy złożyli 2204 projekty do budżetu obywatelskiego. Najwięcej - 315 - na Mokotowie. Teraz projekty będą weryfikowane przez urzędy dzielnic. Zwycięskie mają być znane w lipcu - w głosowaniu wybiorą je mieszkańcy.
"Liczba zgłoszonych projektów świadczy o tym, że warszawiacy bardzo zaangażowali się w proces decydowania o lokalnych wydatkach stolicy. Ponad 2 tys. projektów to absolutny rekord wśród polskich miast" - podkreśliła prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz w komunikacie przesłanym do PAP w piątek.

Projekty można było zgłaszać do 10 marca; ich liczba może jeszcze wzrosnąć - można je było przesyłać pocztą.

Pod względem liczby zgłoszonych projektów, w czołówce - po Mokotowie - uplasowały się dzielnice: Praga Południe (198 projektów), Wola (193), Ochota (163) i Śródmieście (155). Najmniej projektów złożyli mieszkańcy Wesołej (39), Ursusa (51) i Wilanowa (52). Należy jednak pamiętać o liczbie mieszkańców poszczególnych dzielnic - na Mokotowie jest ich ok. 225 tys., na Pradze Południe - 182 tys., zaś w Wesołej 23 tys., a w Wilanowie - 21 tys.

W ubiegłym tygodniu ratusz informował, że zgłoszone projekty dotyczą przede wszystkim budowy infrastruktury komunikacyjnej, placów zabaw dla dzieci i wybiegów dla psów. Dużo jest też propozycji rewitalizacji skwerów i terenów zieleni oraz organizacji zajęć edukacyjno-sportowych dla dzieci i seniorów.

Wśród projektów zgłoszonych na Mokotowie są m.in.: uspokojenie ruchu na ul. Kazimierzowskiej, modernizacja ulicy Łowickiej, budowa parkingu przy ul. Baboszewskiej, remont i modernizacja kuchni i łazienek w przedszkolu, ale też warsztaty, których celem będzie nauka rozróżniania i zastosowania jadalnych roślin dziko rosnących, czy wakacyjne kino plenerowe na Sielcach.

Do 5 maja projekty będą weryfikowane pod względem formalnym i finansowym przez pracowników urzędów dzielnic. Kolejnym etapem będzie ponowna weryfikacja projektów, które wcześniej zostały odrzucone. Zajmą się tym dzielnicowe zespoły ds. budżetu partycypacyjnego, w których zasiadają mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, radni i urzędnicy.

W dniach 25 maja - 18 czerwca będą zorganizowane prezentacje i dyskusje nad projektami. Mieszkańcy będą mogli wówczas poznać każdy projekt i zdecydować, na który z nich zagłosować.

Głosowanie, w którym zostaną wybrane projekty do realizacji w 2015 r., odbędzie się w dniach 20-30 czerwca br. Każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować maksymalnie na pięć projektów. W dzielnicach, w których zgłaszane były zarówno projekty dotyczące całej dzielnicy, jak i mniejszych obszarów (Białołęka, Ochota i Wola), będzie można głosować na 10 projektów - pięć ogólnodzielnicowych i pięć z wybranego obszaru.

Budżet obywatelski (partycypacyjny) to forma zwiększenia udziału i wpływu mieszkańców na wydatki miasta - obywatele decydują na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów. Łącznie do rozdysponowania przez mieszkańców w 18 stołecznych dzielnicach jest ponad 25,6 mln zł.

Kwoty zarezerwowane na projekty obywateli stanowią od 0,5 proc. do ponad 1 proc. budżetów dzielnicowych. Największe środki do rozdysponowania mają Ursynów, Śródmieście oraz Mokotów. Niektóre z dzielnic zostały podzielone dodatkowo na mniejsze rejony, co ma wspomagać ich równomierny rozwój oraz zapobiegać sytuacjom, w których wyjątkowo zmobilizowani mieszkańcy jednego osiedla zdominują głosowanie w całej dzielnicy.

Łączna kwota przeznaczona przez ratusz na realizację projektów mieszkańców, to niespełna 0,18 proc. zaplanowanych na ten rok wszystkich wydatków miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU