PARTNER PORTALU
  • BGK

Wątpliwości z Bydgoszczy ws. metropolii

  • PAP    24 stycznia 2013 - 19:10
Wątpliwości z Bydgoszczy ws. metropolii

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zaprotestował przeciw rozwiązaniom przewidzianym w Białej Księdze Obszarów Metropolitalnych, które dotyczą województw z dwoma stolicami.
Swoje zastrzeżenia zawarł w liście do ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego.

„Z dużym uznaniem przyjąłem zapowiadaną kilka miesięcy temu i ponowioną przez Pana Ministra we wstępie Białej Księgi zasadę oddolnego kształtowana relacji między samorządami tworzącymi obszary metropolitalne (...). Zasadę dobrowolności złamano w przypadku dwóch dwustołecznych województw, przesądzając o obligatoryjnej współpracy stolic oraz dodatkowo, decydując o rotacyjnej zasadzie przewodniczenia w ramach tzw. zarządzania tzw. Zintegrowanymi Obszarami Zarządzania" - napisał prezydent Bydgoszczy.

Bruski zastrzegł, że nie chciałby, aby jego wystąpienie zostało przyjęte jako kolejny głos w „wojnie bydgosko-toruńskiej". Podkreślił, że Bydgoszcz od wprowadzenia reformy administracyjnej w 1999 r., w wyniku której powstało województwo kujawsko-pomorskie, z roku na rok traci znaczenie jako ośrodek podejmowania ważnych decyzji rozwojowych.

Wskazał, że zasada zlokalizowania instytucji rządowych w Bydgoszczy i samorządowych w Toruniu od początku nie była respektowana, a proces przekazywania kolejnych obszarów decyzyjnych z administracji rządowej do samorządu pogłębia zachwianie równowagi obu miast."Proces administracyjnego ograniczania znaczenia miasta pogłębia się i trudno go zatrzymać, nie mówiąc o odwróceniu, stąd tak wielkie nadzieje wiązano w Bydgoszczy z tworzeniem obszarów metropolitalnych.

Początkowo sądzono, że projekt doprowadzi do wzmocnienia znaczenia miasta jako autentycznego lidera regionu (...). Niestety te oczywiste i racjonalne, bo oparte o mierzalne parametry, oczekiwania Bydgoszczy i bydgoszczan nie zostały uwzględnione" - podkreślił Bruski.

W liście zaznaczono, że Bydgoszcz jest otwarta na współpracę, co potwierdza zawarcie przez nią ponad 70 porozumień z samorządami, w tym dwóch z Toruniem.

Opracowana przez MAC Biała Księga, w ramach polityki regionalnej, przewiduje Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT), które miałyby być wykorzystane „w pierwszym rzędzie na obszarach funkcjonalnych 18 miast wojewódzkich (uwzględniając pary miast Bydgoszcz i Toruń oraz Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra)".

Celem ZIT ma być m.in.: sprzyjanie rozwojowi współpracy i integracji na terenie obszarów metropolitalnych, przede wszystkim tam gdzie skala problemów związanych z brakiem współpracy i komplementarności działań różnych jednostek administracyjnych jest największa; realizacja zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy obszarów metropolitalnych.

Przewidziano, że przewodniczącym Zarządu Związku ZIT będzie prezydent miasta wojewódzkiego, a w przypadku miast z dwoma miastami wojewódzkimi (Bydgoszcz i Toruń, Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra) przewodnictwo będzie pełnione rotacyjnie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.