PARTNER PORTALU
  • BGK

We Wrocławiu radni przyjęli budżet miasta na 2015 rok

  • pap    30 grudnia 2014 - 19:10
We Wrocławiu radni przyjęli budżet miasta na 2015 rok

fot. fotolia

Wrocławscy radni uchwalili we wtorek budżet miasta na 2015 rok. Przyszłoroczne wydatki gminy Wrocław przewidują przeznaczenie prawie 900 mln zł na inwestycje. Ta kwota stanowi ponad 20 procent całego budżetu.
Jak powiedział PAP skarbnik miasta Marcin Urban, samorząd inwestuje ponieważ chce wykorzystać fundusze europejskie w ramach nowego programowania na lata 2014-2020.

"Trudno nie być zadowolonym z budżetu, w którym pieniądze na inwestycje wzrosną o 20 procent. Nie pamiętam też budżetu, w którym tak duże fundusze, bo ponad 80 mln zł, przeznaczylibyśmy na budowę lub przebudowę szkół i przedszkoli" - powiedział Urban.

Skarbnik dodał, że jedną z największych i najważniejszych inwestycji w 2015 r. będzie również budowa obwodnicy Leśnicy (jednej z dzielnic miasta), która będzie w sumie kosztować 131 mln zł.

Kolejny celem jest wyposażenie i oddanie do użytku Narodowego Forum Muzyki, którego budowa opóźniła się o prawie dwa lata. NFM będzie kosztować 350 mln zł, ale połowa środków pochodzi z funduszy europejskich.

Wydatki w przyszłorocznym budżecie Wrocławia wyniosą 4 mld 175 mln zł. Dochody miasta planowane są na 3 mld 885 mln zł. Deficyt planowany w kwocie 290 mln zł stanowi wskaźnik zadłużenia na poziomie 7 proc.

Wydatki na inwestycje wzrosną w porównaniu z poprzednim budżetem o 20 proc. i wyniosą 890 mln zł. Na edukację przeznaczono największą kwotę w budżecie, bo prawie 1 mld zł, z czego ponad 80 mln zł na budowę nowych i przebudowę starych szkół i przedszkoli.

Na transport przewidziano w wydatkach 777 mln zł, z tego 350 mln zł jest planowane na bieżące wydatki związane z transportem zbiorowym, a 307 mln zł na inwestycje związane z budową nowej infrastruktury. W ramach tego zadania 130 mln zł pochłonie drugi etap budowy Zintegrowanego Systemu Transportu Szynowego, a 50 mln zł będą kosztować nowe tramwaje.

47 mln zł zostanie wykorzystane na działalność dziennych domów pomocy społecznej, blisko 24,5 mln zł na wspieranie rodzin i pieczę zastępczą, a na remonty nieruchomości wspólnot mieszkaniowych - 17,3 mln zł. Natomiast 20 mln zł zaplanowano na budżet obywatelski.

Za przyjęciem budżetu głosowało 21 radnych koalicji PO i klubu prezydenta Rafała Dutkiewicza. Przeciw było 16 radnych opozycji - 14 z PiS oraz po jednym z SLD i komitetu Bezpartyjni Samorządowcy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.