PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiadukty kolejowe pod zarządem samorządów? Marszałkowie przeciwni

  • aw    13 września 2017 - 08:08
Wiadukty kolejowe pod zarządem samorządów? Marszałkowie przeciwni
Przepisy regulują jedynie obowiązek utrzymania drogi na takim wiadukcie - twierdzi marszałek mazowiecki (fot.ilustracyjne:www.gddkia.gov.pl)

Rząd, powołując się na przepisy, chce, by samorządy przejęły zarządzanie wiaduktami nad torami kolejowymi. - W ustawie nie ma takiego obowiązku - mówi Adam Struzik, marszałek mazowiecki i zapowiada stanowisko Konwentu Marszałków Województw w tej sprawie.
Dziś (13 września) w Uniejowie rozpoczyna się pierwszy po wakacjach i pierwszy w woj. łódzkim Konwent Marszałków Województw RP. Tematem przewodnim mają być fundusze unijne po 2022 r, ale takie spotkanie to okazja do wymiany opinii i dyskusji na różne tematy ważne dla samorządów oraz wypracowania wspólnych stanowisk. Niewykluczone, że jednym z nich będzie kwestia zarządzania wiaduktami nad torami.

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przesłały niedawno pisma do marszałków przypominające o obowiązku dbania o wiadukty z torami. To spotkało się ze sprzeciwem samorządowców.

– W większości przypadków właścicielem gruntów, na których znajduje się wiadukt, jest Skarb państwa, czyli zarząd kolei. W ustawie nie ma obowiązku przejęcia przez zarządcę drogi takiego obiektu budowlanego – mówi w rozmowie z „DGP” marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik.

Jak dodaje, przepisy regulują jedynie obowiązek utrzymania drogi na takim wiadukcie. W przypadku wiaduktów wszelkie prawa rzeczowe jak prawo własności, użytkowani wieczystego należy do SP.

Na pytanie o ewentualne przejmowanie wiaduktów (całej ich infrastruktury wraz z gruntami) przez samorządy, marszałek podkreśla, że konieczne byłoby analizowanie każdego przypadku osobno.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.