PARTNER PORTALU
  • BGK

Wicemarszałek Senatu: reforma samorządu jednym z naszych największych sukcesów

  • PAP/KDS    26 marca 2018 - 14:05
Wicemarszałek Senatu: reforma samorządu jednym z naszych największych sukcesów
- Reforma położyła kres komunistycznemu systemowi zarządzania - mówi Koc. (fot. UM Siedlce)

Reforma samorządu terytorialnego jest jednym z naszych największych sukcesów w czasie prawie 30 lat bytu naszej niepodległej ojczyzny - uważa wicemarszałek Senatu Maria Koc (PiS).
  • W poniedziałek (26.03) w Senacie odbyła się konferencja pt. "Administracja państwowa i samorząd w Polsce w ujęciu historyczno-prawnym".
  • Jak podczas spotkania podkreślała Koc, system administracji państwowej, jego funkcjonowanie, struktura, organizacja, samorząd terytorialny to niewątpliwie istota funkcjonowania państwa.
  • - Wielki wpływ na ten rozwój miał polski Senat, który się odrodził w 1989 r. i który podjął się przeprowadzenia wielkiej reformy samorządowej - mówiła wicemarszałek.

Koc podkreśliła, że Komisja Samorządu Terytorialnego pod przewodnictwem Piotra Zientarskiego (PO) systematycznie organizuje w Senacie konferencje poświęcone administracji państwowej i samorządowi w kontekście zmian, jakie zachodzą w naszym państwie. - W kontekście sukcesów, ale też i problemów, z jakimi administracja państwowa, i samorząd terytorialny się borykają - podkreśliła wicemarszałek Senatu.

W jej ocenie system administracji państwowej, jego funkcjonowanie, struktura, organizacja, samorząd terytorialny to niewątpliwie istota funkcjonowania państwa.

- To jest atrybut niepodległości. Atrybut, który w czasie trwania naszej historii(...)trzykrotnie traciliśmy. Pierwszy raz w czasach rozbicia dzielnicowego, kiedy nie było jednolitego państwa, a więc nie było jednolitego systemu prawnego i nie było jednolitego systemu administracji państwowej - zaznaczyła.

Jak dodawała, po raz kolejny po upadku Rzeczpospolitej, kiedy nastały 123 lata zaboru, a potem także przez 45 lat Polski Ludowej, gdzie również nasz system administracji był wzorowany na tym systemie jaki panował w innych krajach socjalistycznych, a samorząd terytorialny po prostu przestał istnieć.

Czytaj więcej: Odwołane przetargi i przekroczone kosztorysy w samorządnych to powoli norma

Wicemarszałek zauważyła, że w Polsce po 1989 r. nastąpił rozwój samorządu terytorialnego. - Trzeba to powiedzieć, że wielki wpływ na ten rozwój miał polski Senat, który się odrodził w 1989 r. i który podjął się przeprowadzenia wielkiej reformy samorządowej - podkreśliła Koc.

W jej ocenie ta reforma położyła kres komunistycznemu systemowi zarządzania. - Ta reforma jest jedną z najlepszych i najlepiej przeprowadzonych reform. Jest jednym z naszych największych sukcesów, jeśli weźmiemy pod uwagę prawie 30 lat bytu naszej niepodległej ojczyzny - mówi Koc.

Jej zdaniem, jeśli chodzi o historię to Polska ma czym się szczycić. - Myślę, że zwłaszcza w kontekście 100-lecia (odzyskania) niepodległości kraju, zwłaszcza w roku 550-lecia dwuizbowego parlamentu - bo taką rocznicę w tym roku też obchodzimy - to myślę, że takie historyczne spojrzenie na rozwój administracji państwowej i na rozwój polskiej samorządności jest niezwykle istotne" - podkreśliła Koc.

Konferencja została zorganizowana przez senacką Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej we współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Wydziałem Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.