Wiceszef Kancelarii Prezydenta zaprasza samorządowców do debaty przedreferendalnej

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha zaprosił samorządowców do debaty na temat zmian w konstytucji dotyczących m.in. funkcjonowania samorządu. Według niego, konstytucja powinna m.in. dawać samorządowi trwałe gwarancje jego działalności.
Wiceszef Kancelarii Prezydenta zaprasza samorządowców do debaty przedreferendalnej
Konstytucja powinna m.in. dawać samorządowi terytorialnemu trwałe gwarancje jego funkcjonowania (fot. Kancelaria Prezydenta/facebook)

 

• Andrzej Duda chce, by referendum w sprawie zmian w konstytucji odbyło się w przyszłym roku 11 listopada lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada.

• "Musicie mieć poczucie, że my tworzymy warunki rozwoju i dobrego funkcjonowania samorządu terytorialnego, w którym jest miejsce zarówno dla wizjonerów, jak i dla sprawnych urzędników" - mówił Paweł Mucha.

• Zapewnił również, że prezydent Duda będzie kontynuował "swoją funkcję związaną ze śledzeniem tego, co się dzieje w samorządzie".

"Jest zaproszenie prezydenta Dudy do całego społeczeństwa, żebyśmy dyskutowali, w ramach referendum konsultacyjnego, które miałoby być podstawą (...) do zmian w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej" - podkreślił Mucha.

Według niego konstytucja powinna m.in. dawać samorządowi terytorialnemu trwałe gwarancje jego funkcjonowania; może odnosić się także do kwestii finansowania samorządu w rozdziale dotyczącym finansów publicznych.

Paweł Mucha wyraził przy tym zadowolenie, że wszystkie organizacje skupione w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zgłosiły akces do współpracy z Kancelarią Prezydenta "w ramach dyskusji o umocowaniu samorządów w konstytucji". "Absolutnie chcemy z państwa doświadczeń i dobrych przykładów korzystać, po to żeby wypracować, jak najlepsze rozwiązania w tej debacie" - powiedział zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, zwracając się do samorządowców w Krynicy.

Zapewnił, że prezydent Duda bardzo aktywnie śledzi działalność legislacyjną dotyczącą samorządności. "Głosy samorządowców także były tym, co spowodowało decyzję pana prezydenta w sytuacji związanej z - naszym zdaniem - zbyt szeroką zmianą dotycząca umocowania regionalnych izb obrachunkowych" - powiedział. (W lipcu tego roku prezydent zawetował nowelizację ustawy o RIO; z komunikatu Kancelarii Prezydenta wynikało m.in., iż Andrzej Duda miał wątpliwości, czy ustawa w nadmierny sposób nie ingeruje w samodzielność jednostek samorządu terytorialnego).

Paweł Mucha zapewnił również, że prezydent Duda będzie kontynuował "swoją funkcję związaną ze śledzeniem tego, co się dzieje w samorządzie". "Moim zdaniem trzeba dzisiaj, w toku tej pogłębionej refleksji o państwie, jakim jest i będzie debata dotycząca konsultacyjnego referendum, żeby głos samorządowców brzmiał mocno" - podkreślił.

"Tak, jak rolą samorządów jest jak najlepsze zaspokajanie potrzeb lokalnych, ponadlokalnych i na poziomie województwa, tak z perspektywy państwa polskiego musicie mieć poczucie, że my tworzymy warunki rozwoju i dobrego funkcjonowania samorządu terytorialnego, w którym jest miejsce zarówno dla wizjonerów, jak i dla sprawnych urzędników" - dodał.

25 sierpnia prezydent zainaugurował, podczas konferencji organizowanej przez Solidarność w Sali BHP w Stoczni Gdańskiej, kampanię konsultacyjną, która ma poprzedzić referendum na temat zmian w konstytucji. W ramach konsultacji ma się odbyć - jak zapowiedział tego samego dnia minister Mucha - przynajmniej 16 otwartych spotkań, we wszystkich stolicach województw w Polsce.

Zdaniem prezydenta, w obecnej ustawie zasadniczej bardzo nieprecyzyjny jest m.in. podział kompetencji, jakie przysługują poszczególnym władzom.

Andrzej Duda chce, by referendum w sprawie zmian w konstytucji odbyło się w przyszłym roku 11 listopada lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do debaty o samorządach proponuję włączyć także organizacje pozarządowe. NGO mają bardzo duże, i bardzo różne, ale na pewno inspirujące do poszukiwań, doświadczenie w pracy, szczególnie z gminami.

Alina Kozińska, FIO, 2017-09-07 10:49:48 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU