PARTNER PORTALU
 • BGK

Więcej czasu na stadion w Białymstoku

 • PAP    5 stycznia 2012 - 20:34
Więcej czasu na stadion w Białymstoku

Do 26 stycznia br., czyli o dwa tygodnie, przedłużono termin składania ofert w przetargu na dokończenie budowy stadionu miejskiego w Białymstoku - poinformował w czwartek Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Nowy przetarg został ogłoszony, ponieważ w czerwcu 2011 r. miasto odstąpiło od umowy z wykonawcą z powodu opóźnień w pracach. Stadion miał być gotowy w połowie 2012 r., obecnie planowany termin to koniec 2013 r.

Przed miesiącem do drugiego etapu przetargu na dokończenie budowy wybrano pięć firm i konsorcjów, które do 12 stycznia br. miały złożyć oferty cenowe (cena jest kluczowym kryterium wyboru wykonawcy).

Czytaj też: Niekończąca się budowa białostockiego stadionu

Jak poinformował MOSiR w Białymstoku, który jest formalnie inwestorem, termin składania ofert na dokończenie budowy stadionu piłkarskiego w Białymstoku został przedłużony do 26 stycznia 2012 r.

Zmiana jest związana z decyzją Krajowej Izby Odwoławczej. Rozpatrując odwołanie jednej z firm wybranych do decydującej fazy przetargu, Izba nakazała zmianę spornych kwestii. Dotyczyły one m.in. konieczności uwzględnienia w ofercie kalkulacji robót związanych z poprawieniem lub ponownym wykonaniem części już zrealizowanych prac.

Budowę miejskiego stadionu w Białymstoku - obiektu na 22,5 tys. widzów, spełniającego standardy UEFA, rozpoczęło w połowie 2010 r. polsko-francuskie konsorcjum Eiffage Budownictwo Mitex SA oraz Eiffage Construction.

Po roku okazało się, że zaawansowanie robót jest dużo mniejsze niż zakładano. MOSiR w Białymstoku odstąpił od umowy z powodu opóźnienia. Kilka dni później także konsorcjum złożyło oświadczenie o odstąpieniu od umowy, a decyzję miasta uznało za nieważną.

Spór rozstrzygnie sąd, bo MOSiR wystąpił, aby wykonawca zapłacił 5 mln zł kar umownych. To część z kwoty kary umownej, która - zgodnie z umową - wynosi 10 proc. wartości inwestycji, czyli 15,6 mln zł. 2,6 mln zł inwestor potrącił z ostatniej faktury za wykonane prace, zaś o 8 mln zł wystąpił do banku, oczekując wypłacenia gwarancji bankowej. Termin rozpoczęcia postępowania przed sądem w Białymstoku nie został jeszcze wyznaczony.

Konsorcjum złożyło też swoją ofertę w kolejnym przetargu, ale zostało z niego wykluczone.

Stadion miejski w Białymstoku to największa w regionie inwestycja, powstająca przy znacznym wsparciu funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Miała kosztować - według ceny z pierwszego przetargu - 168 mln zł łącznie z pracami przygotowawczymi.

Przyznana na inwestycję unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego stanowi 63,7 proc. wartości inwestycji. Według władz Białegostoku, finansowanie unijne inwestycji nie jest zagrożone.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Łupek, 2012-01-06 22:34:32

  Słabo to wyglada,słabo!
 • KoKot, 2012-01-05 23:19:00

  Może da sie przyspieszyć ?Moga być nawet oficjalne narady,które zachecą do składania ofert!!!
 • Tarotka, 2012-01-05 23:12:33

  i znowu tak długo czekać.