Więcej czasu na stadion w Białymstoku

Do 26 stycznia br., czyli o dwa tygodnie, przedłużono termin składania ofert w przetargu na dokończenie budowy stadionu miejskiego w Białymstoku - poinformował w czwartek Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Więcej czasu na stadion w Białymstoku
Nowy przetarg został ogłoszony, ponieważ w czerwcu 2011 r. miasto odstąpiło od umowy z wykonawcą z powodu opóźnień w pracach. Stadion miał być gotowy w połowie 2012 r., obecnie planowany termin to koniec 2013 r.

Przed miesiącem do drugiego etapu przetargu na dokończenie budowy wybrano pięć firm i konsorcjów, które do 12 stycznia br. miały złożyć oferty cenowe (cena jest kluczowym kryterium wyboru wykonawcy).

Czytaj też: Niekończąca się budowa białostockiego stadionu

Jak poinformował MOSiR w Białymstoku, który jest formalnie inwestorem, termin składania ofert na dokończenie budowy stadionu piłkarskiego w Białymstoku został przedłużony do 26 stycznia 2012 r.

Zmiana jest związana z decyzją Krajowej Izby Odwoławczej. Rozpatrując odwołanie jednej z firm wybranych do decydującej fazy przetargu, Izba nakazała zmianę spornych kwestii. Dotyczyły one m.in. konieczności uwzględnienia w ofercie kalkulacji robót związanych z poprawieniem lub ponownym wykonaniem części już zrealizowanych prac.

Budowę miejskiego stadionu w Białymstoku - obiektu na 22,5 tys. widzów, spełniającego standardy UEFA, rozpoczęło w połowie 2010 r. polsko-francuskie konsorcjum Eiffage Budownictwo Mitex SA oraz Eiffage Construction.

Po roku okazało się, że zaawansowanie robót jest dużo mniejsze niż zakładano. MOSiR w Białymstoku odstąpił od umowy z powodu opóźnienia. Kilka dni później także konsorcjum złożyło oświadczenie o odstąpieniu od umowy, a decyzję miasta uznało za nieważną.

Spór rozstrzygnie sąd, bo MOSiR wystąpił, aby wykonawca zapłacił 5 mln zł kar umownych. To część z kwoty kary umownej, która - zgodnie z umową - wynosi 10 proc. wartości inwestycji, czyli 15,6 mln zł. 2,6 mln zł inwestor potrącił z ostatniej faktury za wykonane prace, zaś o 8 mln zł wystąpił do banku, oczekując wypłacenia gwarancji bankowej. Termin rozpoczęcia postępowania przed sądem w Białymstoku nie został jeszcze wyznaczony.

Konsorcjum złożyło też swoją ofertę w kolejnym przetargu, ale zostało z niego wykluczone.

Stadion miejski w Białymstoku to największa w regionie inwestycja, powstająca przy znacznym wsparciu funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Miała kosztować - według ceny z pierwszego przetargu - 168 mln zł łącznie z pracami przygotowawczymi.

Przyznana na inwestycję unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego stanowi 63,7 proc. wartości inwestycji. Według władz Białegostoku, finansowanie unijne inwestycji nie jest zagrożone.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Słabo to wyglada,słabo!

Łupek, 2012-01-06 22:34:32 odpowiedz

Może da sie przyspieszyć ?Moga być nawet oficjalne narady,które zachecą do składania ofert!!!

KoKot, 2012-01-05 23:19:00 odpowiedz

i znowu tak długo czekać.

Tarotka, 2012-01-05 23:12:33 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU