PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej na dokumentację inwestycji komunalnych

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    29 września 2010 - 08:17

Kredyt udzielany na przygotowanie dokumentacji projektowej inwestycji komunalnych wzrośnie o 500 tys. zł. Pieniądze trafią nie tylko do gmin, ale także do powiatów.




Od dziś z preferencyjnych kredytów przeznaczonych na finansowanie dokumentacji projektowej inwestycji komunalnych skorzystają powiaty i ich związki jako inwestorzy. Dotychczas z takiej możliwości mogły korzystać jedynie gminy i ich związki – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wzrosła też maksymalna kwota wsparcia, jaką może otrzymać samorząd. W odniesieniu do jednego projektu kredyt może wynosić do miliona złotych. Nowelizacja ustawy o Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych, która dziś wchodzi w życie, ma zwiększyć liczbę projektów przewidzianych do współfinansowania z funduszy Unii Europejskiej.

Od dziś jednostka samorządu terytorialnego, która nie ma pieniędzy na przygotowanie dokumentacji, będzie mogła otrzymać wyższy kredyt. Dotychczasowa maksymalna kwota kredytu z funduszu do 500 tys. zł była przyczyną małego zainteresowania instrumentami funduszu. Teraz Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł udzielać preferencyjnych kredytów w wysokości nieprzekraczającej 80 proc. zaplanowanych kosztów netto przygotowania dokumentacji. Kwota ta nie będzie mogła być jednak wyższa niż milion złotych.

Nowela zakłada rozszerzenie katalogu kosztów dokumentacji niezbędnej do przygotowania projektów inwestycji komunalnych. Wsparcie będzie teraz obejmowało również koszty przygotowania dokumentacji przetargowej, dokumentacji związanej z ocenami oddziaływania na środowisko, dokumentacji przyrodniczej, biznesplanu, a także map lub szkiców lokalnych sytuujących inwestycję. Fundusz pokryje również wydatki poniesione na opłaty związane z koniecznością uzyskania niezbędnych rozstrzygnięć administracyjnych na etapie przygotowania inwestycji – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.