PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej pieniędzy dla mniejszości

  • mswia.gov.pl    11 stycznia 2011 - 11:36
Więcej pieniędzy dla mniejszości

W 2011 roku zwiększona została kwota dotacji na podtrzymywanie tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz promocję języka regionalnego. W porównaniu z 2010 rokiem, będzie więcej pieniędzy m.in. na umieszczenie tablic z dwujęzycznymi nazwami miejscowości.
W projekcie tegorocznego budżetu MSWiA zarezerwowało w sumie 15 mln zł dla środowisk mniejszości. Ponadto, od 1 stycznia 2011 roku resort uprościł procedury składania wniosków i rozliczania dotacji.

Dzięki większemu dofinansowaniu, pieniądze będą mogły być przeznaczone także na projekty na rzecz rozwoju mediów elektronicznych. Środki na ten cel wyniosą 870 tys. zł (wzrost o ponad 50 proc.). Do 1,1 mln zł mają również wzrosnąć dotacje na wymianę tablic z dodatkowymi nazwami miejscowości w językach mniejszości. Takie tablice można znaleźć w czterech województwach: małopolskim, opolskim, podlaskim i pomorskim. Widnieją na nich nazwy miejscowości po polsku oraz w językach: łemkowskim, niemieckim, litewskim i kaszubskim.

Zakończony został również podział dotacji na inwestycje, czyli m.in. na budowę lub modernizację centrów kultury i szkół dla mniejszości narodowych i etnicznych. Podzielona została kwota 1 mln 100 tys. 192 zł. 

Wychodząc naprzeciw postulatom mniejszości narodowych i etnicznych, MSWiA uprościło zasady składania wniosków i rozliczania dotacji. Najważniejsze zmiany to m.in. zmniejszenie liczby wymaganych załączników do wniosku o dotację oraz faktur, które będą musiały zostać wymienione w sprawozdaniu. Uproszczenia uwzględnia obowiązująca od 1 stycznia 2011 roku nowelizacja zarządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji.

W rejestrze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji figurują 33 gminy, w których oprócz nazw w języku polskim, używane są ich wersje w językach mniejszości lub w języku regionalnym (kaszubskim). W najbliższym czasie przewidziane jest wpisanie kolejnych gmin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Środkowa Europa, 2011-01-11 20:00:29

    Czy mamy środki by zrealizować w/w cele? Owszem bardzo potrzebne ale czy aby na pewno nas na to wszystko stać?