PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej pieniędzy dla samorządów z geologii

  • PAP    28 kwietnia 2011 - 16:40
Więcej pieniędzy dla samorządów z geologii

Sejm uchwalił w czwartek nowe Prawo geologiczne i górnicze, zgodnie z którym wpływy z opłat eksploatacyjnych i koncesji geologicznych w 90 proc. będą trafiać do gmin.
Dzięki temu wsparciu gminy będą mogły nadrobić zaległości w infrastrukturze.

Pozostałe 10 proc. trafiać będzie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dotychczas 40 proc.). Poprawkę zmniejszającą wpływy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zgłosił PJN.

- Uważamy, że właśnie te środki (...) pozwolą tym gminom lepiej inwestować środki, lepiej pozyskiwać fundusze unijne i odbudować m.in. te zaległości w infrastrukturze, które powstały w wyniku działalności zakładów górniczych. Jesteśmy to winni gminom górniczym - za 60 lat takiej, a nie innej polityki, w niektórych gminach wręcz rabunkowej - mówił rzecznik klubu PJN Lucjan Karasiewicz dziennikarzom w Sejmie. Jego zdaniem dzięki poprawce PJN te pieniądze po raz pierwszy zostaną dobrze wykorzystane.

Z kolei wiceszef klubu PJN Paweł Poncyljusz zwrócił uwagę, że NFOŚiGW nie wykorzystywał pieniędzy, które do tej pory trafiały do tej instytucji. - Samorządy górnicze, te, które otrzymywały do tej pory pieniądze z tytułu wyrobisk górniczych - oczywiście podziemnych (...) otrzymają pieniądze, które do tej pory szły do NFOŚiGW i nie były dobrze wykorzystywane - zaznaczył.

Poncyljusz podkreślił, że poprawkę PJN poparła większość klubów parlamentarnych, a całościowo przeciw była jedynie PO. Według niego w kwestii nowego Prawa geologicznego i górniczego koalicja rządowa nie był jednoznaczna i jednolita, a PO i PSL głosowały przeciwko sobie.

Karasiewicz odniósł się też do obaw głównego geologa kraju Jacka Jezierskiego, że poprawka wzmacniająca finansowo samorządy może spowodować, że zabraknie pieniędzy w NFOŚiGW na powstrzymywanie osuwisk i badania geologiczne. - Po pierwsze, NFOŚiGW do tej pory nie wykorzystywał tych pieniędzy, po drugie - pewne kwestie związane z osuwiskami i badaniami geologicznymi powinny być wpisane w strategię państwa polskiego i finansowane z zupełnie innych środków - oświadczył poseł PJN.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Samba, 2011-04-28 22:31:32

    Bardzo to miłe!