PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej precyzji w czasie kryzysu

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    17 grudnia 2010 - 07:11

Jasny zakres odpowiedzialności, zwiększenie nadzoru wojewodów, więcej kompetencji dla samorządów – to kierunki nowelizacji ustawy o zarządzaniu kryzysowym, którą przygotował resort spraw wewnętrznych i administracji.
W ustawie jest zapisane, że organem właściwym w sprawach zarządzania kryzysowego w gminie są wójt, burmistrz, prezydent miasta, w starostwie – starosta, a w województwie – wojewoda. Brakuje jednak jasnego określenia, kto i w którym momencie dowodzi, jeśli np. jest konflikt między wójtem a starostą – zauważa „Rzeczpospolita”.

Projekt jest cały czas konsultowany. Samorządy mogą składać jeszcze swoje uwagi. Trwają analizy prawne i systemowe.

Nowością w ustawie mają być wieloletnie programy ochrony ludności opracowywane na poziomie województwa, powiatu i gminy. Będą określać potrzeby ochrony ludności, priorytety, zadania i skuteczne sposoby ich realizacji. Nadzór nad terminowością opracowania programów na poziomie powiatowym i gminy będzie sprawował wyłącznie właściwy miejscowo wojewoda (teraz tzw. plany zarządzania kryzysowego gmin zatwierdza starosta).

Projekt kładzie także nacisk na ćwiczenia z zakresu obrony cywilnej. Mają być obowiązkowe i odbywać się w każdym województwie, powiecie i gminie przynajmniej raz w roku.

Nowelizacja przewiduje również organizowanie wspólnych ćwiczeń przez kilka gmin. Testowane mają być podczas nich m.in.: procedury obiegu informacji; podejmowania decyzji, uruchamiania i dysponowania sprzętem oraz służbami wykonującymi zadania z zakresu ochrony ludności; procedury ostrzegania i alarmowania ludności (m.in. za pośrednictwem mediów i esemesów); procedury ewakuacji i pomocy poszkodowanym – informuje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • TE, 2010-12-17 10:44:10

    Cywile muszą się bronić ale przed urzędnikami.Zostawieni zostali na pastwę losu powodzianie,pogorzelcy,niepełnosprawni,samotni,potrzebujący pomocy!A teraz mówi się o wielkich regulacjach i żeby kochać rząd!Czy to jest jeszcze rzad zwykłych ludzi?