PARTNER PORTALU
 • BGK

Więcej punktów karnych za złą jazdę

 • GK    28 września 2011 - 19:18
Więcej punktów karnych za złą jazdę

Skorygowanie systemu sumowania punktów wobec wybranych naruszeń kierowców i poszerzenie katalogu czynów, którym punkty karne będą przypisywane – zakłada projekt rozporządzenia MSWiA.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uzgodniło ze stroną samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego projekt rozporządzenia w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego.

W projekcie skorygowano system sumowania punktów wobec wybranych naruszeń oraz rozszerzono katalog czynów, którym punkty będą przypisywane.

Między innymi sześć punktów przewidziano za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania (dotychczas było pięć). Przewidziano także pięć punktów za nieuprawnione korzystanie z miejsc postojowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

Proponuje się przypisanie trzech punktów za zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym oraz za wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym – dotychczas za te naruszenia nie przydzielano punktów.

Za korzystanie z telefonu komórkowego w niedozwolony sposób obowiązywać będzie pięć punktów karnych.

Przewożenie dziecka w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami może kosztować kierowcę, nie trzy jak do tej pory, lecz sześć punktów. Od 1 do 10 punktów MSWiA może dostać kierowca przewożący pasażerów w liczbie przekraczającej dopuszczalną, przyjmując regułę, że za każdego pasażera przewożonego w niewłaściwy sposób dodaje się jeden punkt. Dotychczas naruszenie to miało przypisany 1 punkt.

„Proponowane rozwiązanie jest adekwatne do zapisów w taryfikatorze mandatów karnych, w którym określono, że wysokość mandatu karnego wzrasta o 100 zł. za każdą osobę przewożoną w niewłaściwy sposób. Jest to reakcja na lekceważenie przepisów w tym zakresie, czego tragicznym zwieńczeniem był wypadek w 2010 r. pod Nowym Miastem nad Pilicą” – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy taryfikator punktów karnych zacznie obowiązywać po 30 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • gość, 2011-09-29 12:50:16

  Pragnę zwrócić uwagę tylko na jeden istotny punkt. Zamiast skupiać się na poprawkach pustego prawa, zacznijmy egzekwować już istniejące. Jak narazie widzę policjantów wyłącznie z radarem. Trudno jest spotkać kogoś kontrolującego np. używanie kierunkowskazów przez kierowców, blokowanie lewego pasa cz...y wyprzedzanie na skrzyżowaniu prawą stroną z pasa do skrętu w prawo. Nonszalancja i cwaniactwo na drogach kwitnie. Paragraf na to jest a egzekucji brak. Najłatwiej jest coś nowego napisać i przekonać innych, że papier pomoże.  rozwiń
 • BoK, 2011-09-29 12:20:56

  RZECZYWISCIE ILE PUNKYTÓW KARNYCH POWINNI OTZRYMYWAĆ KIEROWCY ZA WYPRZEDZANIE NA PRZEJSCIACH DLA PIESZYCH KIEDY NA PRAWYM PASIE ZATRZYMUJE SIE JEDEN POJAZD PRZEPUSZCZAJĄC PIESZYCH A DRUGIM NA PEŁNYM GAZIE MKNIE INNY ????????????????????????????
 • Zawirowany, 2011-09-29 10:46:12

  najpierw trzeba uregulować i pozałatwiać inne sprawy, potem wprowadzać punkty.