PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej rodzin otrzyma zasiłek na dziecko

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    8 sierpnia 2011 - 06:49
Więcej rodzin otrzyma zasiłek na dziecko

Dzięki zmianom w prawie od przyszłego roku więcej rodzin dostanie zasiłek na dziecko, a dłużnikom alimentacyjnym gminy zabiorą prawo jazdy.
Zmiany porządkują zasady przyznawania świadczeń i doprecyzowują te przepisy, które były różnie interpretowane przez gminy i sądy administracyjne – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Komisja o świadczeniach rodzinnych i alimentach

Jedna z ważniejszych zmian dotyczy sposobu ustalania dochodu rodziny. Obecnie gmina, sprawdzając, czy nie przekracza on kryterium dochodowego (504 zł na osobę w rodzinie lub 583 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne), dzieli dochody z roku kalendarzowego poprzedzającego okres zasiłkowy przez 12 miesięcy, a następnie przez liczbę osób w rodzinie.

Po zmianie uzyskany dochód zostanie podzielony przez te miesiące, w których został on faktycznie osiągnięty (czyli przez czas rzeczywiście przepracowany, np. 6 miesięcy, jeśli przez pozostałą część roku osoba nie była zatrudniona).

Przyjęcie takiej metody pozwoli na sprawiedliwsze wyliczenie dochodu rodziny.

Gmina będzie mogła też mogła pomniejszyć dochód o utracony zasiłek chorobowy i macierzyński oraz świadczenie rehabilitacyjne wypłacane po utracie zatrudnienia. Pomniejszony zostanie też dochód rodziny, w sytuacji gdy nie otrzymuje już ona alimentów na skutek śmierci osoby zobowiązanej do ich płacenia.

Znowelizowana została też ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Dostosowuje ona m.in. procedurę odbierania prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dzięki czemu samorządy będą mogły stosować taką sankcję wobec rodziców niepłacących na dzieci – „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Samorządy jednak zatrzymają prawo jazdy alimenciarzom?
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Ekonomista, 2011-08-13 13:38:06

    TO KŁAMSTWO! Dowodem jest Druk nr 3897 ( orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/0/D093D762D0063F18C1257842003469D2/$file/3897.pdf ) Na stronie 15 Uzasadnienia, (druga część dokumentu) jest wprost napisane "Zmiana definicji dochodu rodziny spowoduje spadek wydatków z budżetu państwa z uwagi na zmniejszen...ie liczby świadczeniobiorców". Ochydna komunistyczna propaganda PO.  rozwiń
  • Matka, 2011-08-08 23:06:43

    Chyba autorowi artykułu się coś pomieszało. Jasno wynika że przez takie obliczanie dochodu mniej rodzin uzyska zasiłek na dzieci. To jest jakiaś oszukańcza praktyka. Co z miesiącami w których nie było dochodu, czy wtedy ludzie nie zyją? Bo tak zakłada ta nowelizacja. Jaka to sprawiedliwość? Choba t...ylko bogatych by zabierać biednym.  rozwiń