PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej sankcji wobec urzędników?

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    1 czerwca 2011 - 21:28

Rząd przygotował pakiet zakazów, obowiązków i sankcji, które mają zapobiegać nepotyzmowi, prywacie i korupcji w administracji - informuje "Rzeczpospolita".
Chodzi o ustawę o niektórych sposobach ograniczania konfliktu interesów; projekt jej założeń opracowano w biurze minister Julii Pitery z Kancelarii Premiera. Ustawa ma regulować zakazy podejmowania określonej aktywności przez osoby wykonujące zadania publiczne. Te zakazy byłyby nieco szersze od obowiązujących dzisiaj. Projektowane przepisy przedłużyłyby np. z roku do trzech lat tzw. karencję dla osób, które kończą pracę w administracji.

Zreformowane byłyby zasady składania i kontroli oświadczeń majątkowych. – Dziś bardziej służą one zaspokajaniu ciekawości, czy urzędnik jest bogaty czy nie. Chcemy, żeby przekazywane przez nich informacje pozwalały odpowiedzieć na pytanie, czy nie istnieje konflikt interesów między zajmowanym stanowiskiem a prywatną aktywnością – tłumaczy minister Pitera. Planowanowane jest wprowadzenie wspólnego dla wszystkich wzoru oświadczeń.

Zabronione byłoby powoływanie się na zajmowane stanowisko lub pełnioną funkcję w celu zakupu jakiegoś towaru lub usługi taniej od pozostałych nabywców. Projektowane przepisy przedłużyłyby z roku do trzech lat tzw. karencję dla osób, które kończą pracę w administracji. Chodzi o zakaz zatrudniania się u przedsiębiorcy, w którego sprawie urzędnik podejmował decyzję w ostatnich trzech latach. W okresie karencji nie mógłby on też przyjmować od takiego biznesmena świadczeń majątkowych poniżej ich wartości, tzw. dowodów wdzięczności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: