PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej sankcji wobec urzędników?

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    1 czerwca 2011 - 21:28

Rząd przygotował pakiet zakazów, obowiązków i sankcji, które mają zapobiegać nepotyzmowi, prywacie i korupcji w administracji - informuje "Rzeczpospolita".
Chodzi o ustawę o niektórych sposobach ograniczania konfliktu interesów; projekt jej założeń opracowano w biurze minister Julii Pitery z Kancelarii Premiera. Ustawa ma regulować zakazy podejmowania określonej aktywności przez osoby wykonujące zadania publiczne. Te zakazy byłyby nieco szersze od obowiązujących dzisiaj. Projektowane przepisy przedłużyłyby np. z roku do trzech lat tzw. karencję dla osób, które kończą pracę w administracji.

Zreformowane byłyby zasady składania i kontroli oświadczeń majątkowych. – Dziś bardziej służą one zaspokajaniu ciekawości, czy urzędnik jest bogaty czy nie. Chcemy, żeby przekazywane przez nich informacje pozwalały odpowiedzieć na pytanie, czy nie istnieje konflikt interesów między zajmowanym stanowiskiem a prywatną aktywnością – tłumaczy minister Pitera. Planowanowane jest wprowadzenie wspólnego dla wszystkich wzoru oświadczeń.

Zabronione byłoby powoływanie się na zajmowane stanowisko lub pełnioną funkcję w celu zakupu jakiegoś towaru lub usługi taniej od pozostałych nabywców. Projektowane przepisy przedłużyłyby z roku do trzech lat tzw. karencję dla osób, które kończą pracę w administracji. Chodzi o zakaz zatrudniania się u przedsiębiorcy, w którego sprawie urzędnik podejmował decyzję w ostatnich trzech latach. W okresie karencji nie mógłby on też przyjmować od takiego biznesmena świadczeń majątkowych poniżej ich wartości, tzw. dowodów wdzięczności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.