PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej udziałów z PIT dla gmin

  • AT    28 sierpnia 2013 - 09:18
Więcej udziałów z PIT dla gmin

- Jak podają oficjalnie przedstawiciele resortu finansów, w 2014 roku gminy otrzymają o 0,11 proc. więcej udziałów z PIT - informuje Marek Wójcik, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich (ZPP).
Według Wójcika to bardzo dobra wiadomość, a jej podłożem są przepisy art. 89 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Określają one wskaźnik udziału udział gmin we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie liczby mieszkańców przyjętych do domów pomocy społecznej. Precyzyjnej. Dzieli się liczbę osób przyjętych do domów pomocy społecznej przed 1 stycznia 2004 roku i dalej w nich zamieszkujących (według stanu na rok bazowy, a w tym przypadku będzie to 30 czerwca 2012 roku jest to 38 387 pensjonariuszy), przez liczbę osób przyjętych do domów pomocy społecznej przed dniem 1 stycznia 2014 roku (według stanu na dzień 31grudnia 2013r., czyli 80 623 pensjonariuszy).

Czytaj też: Samorządy chciały więcej z podatku PIT, rząd pokazał figę

- To nie koniec wyliczanki, stanowiącej podstawę określania wysokości udziału gmin w PIT, ale nie będę Państwa nią męczyć. Najważniejsze, że w ostatecznym rozrachunku będzie to w 2014 roku 37,53 proc., czyli precyzyjnie 0,11 więcej niż w roku bieżącym -  wyjasnia Marek Wójcik w "Warto wiedzieć" - informatorze Związku Powiatów Polskich. - W teorii, takie zwiększenie udziału gmin w PIT powinno wiązać się z przeznaczeniem większej puli środków na zadania z zakresu pomocy społecznej. Szczególnie zaś na częstsze kierowanie mieszkańców do domów pomocy społecznej.

Ale - jak twierdzi dyrektor biura ZPP- to tylko teoria, bowiem praktyka często bywa odmienna.

- Także ta dotycząca domów pomocy społecznej. Gminy niechętnie kierują do nich swoich mieszkańców. Wolą organizować im inne formy wsparcia, bliżej lokalnego środowiska i rodziny - czytamy w felietonie Marka Wójcika.

- Jak to w życiu, dla jednych to wieść dobra, a dla innych zła - podsumowuje Wójcik. Ale to już według dyrektora ZPP odrębny temat.

- Póki co cieszmy się z tych 0,11 proc. więcej z PIT, bo to będzie niemała kwota - informuje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.