Więcej w przyszłorocznym budżecie Opola

Budżet Opola w 2013 r. ma być o ok. 26 mln zł wyższy od tegorocznego - wynika z pierwszych założeń. Według planów miasto będzie mieć do dyspozycji 701 mln zł. Tegoroczny budżet to ok. 675 mln zł. Zadłużenie Opola w 2013 r. przekroczy 200 mln zł.
Więcej w przyszłorocznym budżecie Opola

Jak wynika ze wstępnej propozycji do projektu budżetu, największą pulę wśród przyszłorocznych wydatków, które ogółem wyniosą ponad 672,5 mln zł, stanowić będą te przeznaczone na oświatę (204 mln zł).

Wśród najważniejszych do realizacji w 2013 r. inwestycji rzecznik prasowa prezydenta Opola Alina Pawlicka-Mamczura wymieniła budowę węzła na skrzyżowaniu obwodnicy północnej miasta z ul. Sobieskiego. Inwestycja ta miała się zacząć jeszcze w tym roku, ale Miejski Zarząd Dróg miał kłopot z wyłonieniem wykonawcy. Kolejny ogłoszony w ostatnich dniach przetarg ma zostać rozstrzygnięty 22 listopada. Dopiero wtedy okaże się, ile warta ma być inwestycja. We wstępnych założeniach do przyszłorocznego budżetu wpisano na ten cel 28 mln zł.

Czytaj też: Samorządy mają kłopoty finansowe

W roku 2013 ma też zostać dokończona budowa opolskiego Centrum Wystawienniczo - Kongresowego. To kolejna z niewykonanych w tym roku inwestycji. Powodem było ogłoszenie upadłości przez włoskiego wykonawcę Centrum. Miasto musiało zinwentaryzować wykonane prace i wybrać firmę, która dokończy budowę. W planach budżetu na 2013 r. na budowę Centrum założono kwotę 26,5 mln zł.

Wśród priorytetowych inwestycji na przyszły rok Alina Pawlicka-Mamczura wymieniła też budowę Optycznej Sieci Teleinformatycznej Opola (OSTO) i dokończenie budowy krytej pływalni na terenie II kampusu Politechniki Opolskiej.

Wśród inwestycji drogowych do realizacji na 2013 r. miasto zaplanowało m.in. dokończenie remontu ul. Oświęcimskiej za ponad 2,1 mln zł, remont Alei Przyjaźni (1,7 mln zł) oraz ulic Sosnkowskiego (1,3 mln zł) i Niedziałkowskiego (1,4 mln zł).

Czytaj też: Mniej optymizmu: budżety regionów kryzysowe

12 mln zł ma być przeznaczone na zakup autobusów MZK, 6 mln zł na dofinansowanie remontu Teatru Lalki i Aktora, a 3 mln zł pochłonie współfinansowanie 50. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej.

By zwiększyć wpływy do budżetu, w roku w 2013 planowana jest podwyżka stawek podatku od nieruchomości, średnio o 4 proc. i podatku od środków transportowych w granicach 3 proc.

Planowany na rok 2013 deficyt ma wynieść 67,4 mln zł. Zadłużenie miasta przekroczy natomiast 200 mln zł.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU