PARTNER PORTALU
 • BGK

Więcej zaufania do obywateli

 • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    11 marca 2013 - 07:37
Więcej zaufania do obywateli

Elity nie ufają własnym obywatelom. Nawet jeśli wśród obywateli są pieniacze, to nie można wszystkim zabrać prawa do udziału w samorządzie – uważa prof. Jerzy Regulski.
Społeczny doradca prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odpiera w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej" zarzuty samorządowców, którzy protestują przeciwko projektowi nowej ustawy o samorządzie.

Czytaj też: Jak profesor z profesorem, czyli rozkład samorządu na czynniki pierwsze

Projekt przygotowała Kancelaria Prezydenta, przed wysłaniem go do Sejmu poprosiła samorządowców o opinie. Ci zakwestionowali ideę oddania Polakom większego niż dziś wpływu na decyzje samorządu.

Czytaj też: By samorządność nie stała się fikcją

W samorządach widać mnóstwo zjawisk, którym należy przeciwdziałać. Mamy np. problem z relacjami na linii rada - wójt czy prezydent. Musimy uporządkować wreszcie uprawnienia rad tak, by radny dobrze reprezentował interesy swoich wyborców, ale by jednocześnie nie przeszkadzał prezydentowi w bieżącym zarządzaniu miastem. Dziś większość radnych jest sfrustrowana - mówi prof. Regulski w rozmowie z „Gazetą Wyborczą".

Czytaj też: Można już przeglądać prezydencki projekt ustawy o współdziałaniu w JST

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • 777, 2013-03-11 16:23:35

  OBYWATELE TYM BARDZIEJ NIE UFAJĄ ELITOM
 • pllo, 2013-03-11 12:49:33

  Jest tylko jeden na to sposób. Likwidacja partii. Do rzązenia idzie ten który się czuje do tej roli powołany. Każdy będzie lepszy od sługusa partyjnego. Moż3e w końcu dorobek i osiągnięcia zaczną coś znaczyć zamiast pospolitego i powszechnego podejśca mierny, bierny ale wierny i jeszcze czym głupsz...y tym lepszy.  rozwiń
 • Chełmianin N, 2013-03-11 11:09:55

  SAMORZĄDNOŚĆ! Profesorowie tytuły macie i wiedzę macie, a Obywatela słowami przepięknie głaskacie. Zaś słowa,to do siebie mają,że nadzieję dają, ale ułomności w samorządach nie naprawiają. Rządzący prawo samorządowe niech naprawi, bo ta decyzyjna samowola rządzenie kulawi. Powia...ty, miasta mają być wolne i niezależne od znanych gabinetów od których są zależne. Mądrzy i rządzący samorządność wprowadzili, ale od cwaniactwa regionalnego nie uwolnili!!  rozwiń