PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiek emerytalny nie musi oznaczać końca pracy

  • PAP    23 listopada 2012 - 18:30
Wiek emerytalny nie musi oznaczać końca pracy

Posłowie znowelizowali część ustaw i dostosowali je do znowelizowanej w maju ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która przewiduje podwyższenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia.
Za przyjęciem zmian w przepisach głosowało 263 posłów, 174 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Zmiany dotyczą: Karty Nauczyciela, ustawy o pracownikach urzędów państwowych, ustawy o kontroli skarbowej, ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli, ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz ustawy Prawo własności przemysłowej.

W uzasadnieniu zmian w przepisach napisano: "11 maja 2012 r. uchwalona została ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta wprowadziła rozwiązania polegające na stopniowym podwyższaniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do jednakowego poziomu 67 lat(...) Wprowadzenie zmian w zakresie wieku emerytalnego wymaga odpowiedniego dostosowania regulacji prawnych nawiązujących do wysokości wieku emerytalnego, a regulacje te powinny wejść w życie jednocześnie ze zmianami w powszechnym systemie emerytalnym".

Dodano, że ustawa z maja br. nie zawiera jednak zmian we wszystkich ustawach, które powinny być wprowadzone w związku z podwyższeniem i zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

"Podstawową przesłanką opracowania niniejszego projektu jest dokonanie - w oparciu o przegląd regulacji prawnych w zakresie powiązania rozwiązań w nich zawartych z progami wiekowymi - zmian mających na celu uzyskanie spójności systemu prawnego regulującego od dnia 1 stycznia 2013 r. zasady wydłużania i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn" - czytamy w uzasadnieniu.

Podstawowe zmiany proponowane do wprowadzenia niniejszą ustawą mają polegać na wyeliminowaniu z systemu prawnego tych rozwiązań, które nakazują bądź dopuszczają rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem tylko z powodu osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego. Jako zasadę przyjęto, iż przepisy przewidujące możliwość zwolnienia z pracy pracownika wraz z osiągnięciem przez niego określonego wieku najczęściej wieku 60 i 65 lat powinny być uchylone. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Eterno Vagabundo, 2012-12-07 00:53:08

    Sejm nam przysporzył Polacy uciechy, Możemy pracować Do grobowej dechy. A ci nieco cwańsi I bardziej przytomni, Wolą w noclegowniach Żyć jako bezdomni. Mają ciepłe spanko, Mają dach nad głową, I mają też, gdzieś tam, Umowę śmieciową. Pojeść też dostaną, Bo ci dobr...oczynni, Tym niby biedniejszym Pomagać powinni. Żadna Władza nie chce Znaleźć im chałtury, Lecz chętnie pomniejszy Nam emerytury.  rozwiń
  • pllo, 2012-11-24 21:57:34

    Tak, uchylone tylko i wyłącznie dla darmozjadów bo nikt uczciwie pracując nie dożyje wieku emerytalnego. Obibok może do śmierci się na etaciku obijać.