Wiek emerytalny nie musi oznaczać końca pracy

Posłowie znowelizowali część ustaw i dostosowali je do znowelizowanej w maju ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która przewiduje podwyższenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia.
Wiek emerytalny nie musi oznaczać końca pracy
Za przyjęciem zmian w przepisach głosowało 263 posłów, 174 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Zmiany dotyczą: Karty Nauczyciela, ustawy o pracownikach urzędów państwowych, ustawy o kontroli skarbowej, ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli, ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz ustawy Prawo własności przemysłowej.

W uzasadnieniu zmian w przepisach napisano: "11 maja 2012 r. uchwalona została ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta wprowadziła rozwiązania polegające na stopniowym podwyższaniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do jednakowego poziomu 67 lat(...) Wprowadzenie zmian w zakresie wieku emerytalnego wymaga odpowiedniego dostosowania regulacji prawnych nawiązujących do wysokości wieku emerytalnego, a regulacje te powinny wejść w życie jednocześnie ze zmianami w powszechnym systemie emerytalnym".

Dodano, że ustawa z maja br. nie zawiera jednak zmian we wszystkich ustawach, które powinny być wprowadzone w związku z podwyższeniem i zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

"Podstawową przesłanką opracowania niniejszego projektu jest dokonanie - w oparciu o przegląd regulacji prawnych w zakresie powiązania rozwiązań w nich zawartych z progami wiekowymi - zmian mających na celu uzyskanie spójności systemu prawnego regulującego od dnia 1 stycznia 2013 r. zasady wydłużania i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn" - czytamy w uzasadnieniu.

Podstawowe zmiany proponowane do wprowadzenia niniejszą ustawą mają polegać na wyeliminowaniu z systemu prawnego tych rozwiązań, które nakazują bądź dopuszczają rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem tylko z powodu osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego. Jako zasadę przyjęto, iż przepisy przewidujące możliwość zwolnienia z pracy pracownika wraz z osiągnięciem przez niego określonego wieku najczęściej wieku 60 i 65 lat powinny być uchylone. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Sejm nam przysporzył Polacy uciechy, Możemy pracować Do grobowej dechy. A ci nieco cwańsi I bardziej przytomni, Wolą w noclegowniach Żyć jako bezdomni. Mają ciepłe spanko, Mają dach nad głową, I mają też, gdzieś tam, Umowę śmieciową. Pojeść też dostaną, Bo ci dobr...oczynni, Tym niby biedniejszym Pomagać powinni. Żadna Władza nie chce Znaleźć im chałtury, Lecz chętnie pomniejszy Nam emerytury. rozwiń

Eterno Vagabundo, 2012-12-07 00:53:08 odpowiedz

Tak, uchylone tylko i wyłącznie dla darmozjadów bo nikt uczciwie pracując nie dożyje wieku emerytalnego. Obibok może do śmierci się na etaciku obijać.

pllo, 2012-11-24 21:57:34 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU